ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 17:58

Belçika'dan DHKP-C açıklaması


Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, DHKP-C dosyasını Türkiye’ye zamanında veremediklerini kabul ederek, "Bir daha böyle bir gecikme olmayacak." sözü verdi.

Belçika ile Türkiye arasında emniyet güçlerin ortaklaşa çalışması için mutabakat zabtının yanı sıra adli işbirliği için ortak deklarasyon imzalandı. İlki 2008 yılında yapılan Türkiye ve Belçika Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanları arasındaki Üçlü Bakanlar Toplantısı Brüksel’de yapıldı.

Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin yer alırken, Belçika heyetini Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri, Dış Ticaret ve Avrupa İşleri Bakanı Didier Reynders, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri ve Eşit Fırsatlar Bakanı Joëlle Milquet, Adalet Bakanı Sayın Annemie Turtelboom ve İltica ve Göç, Sosyal Entegrasyon ve Yoksullukla Mücadele Devlet Sekreteri Sayın Maggie De Block temsil etti.

Toplantıda bakanlar, terörizmle mücadele ve bu alandaki işbirliğinin daha da ilerletilmesi konusundaki kararlılıklarını vurguladı. Taraflar, bu hedeflere, her iki devletin başta terörizmle mücadele ve terörizmin önlenmesi olmak üzere, insan hakları ve mültecilik alanlarındaki uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarına uygun olarak alacakları tedbirlerle ulaşacakları yönündeki iradelerini teyit etti. Bakanlar, Türkiye ve AB arasında terörizmle mücadele alanında sürdürülen mevcut diyalogdan duydukları memnuniyeti ifade etti. Türkiye’nin, terörizmle mücadele alanındaki BM inisiyatiflerine aktif katılımına vurgu yaptılar.

"BAZI ENGELLERDEN DOLAYI VEREMEDİK. BİR DAHA OLMAZ"

Zirvenin ardından imza törenine geçen heyet sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Türkiye’de terör örgütü DHKP-C’ye yönelik son operasyonun Belçika’dan 12 yıl sonra alınan bilgi ve belgelere dayandırıldığı iddiasının sorulması üzerine Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, DHKP-C dosyasını Türkiye’ye zamanında veremediklerini kabul etti. ‘‘DHKP-C dosyalarını zamanında Türkiye’ye iletemediğimiz eleştirisini anlıyorum. Bundan sonrası için neler yapılabilir ona bakmalıyız.’’ diyen Belçika dışişleri bakanı, ‘‘Bazı engellerden dolayı bunu daha erken yapmak mümkün değildi. Bugün yapmış olduğumuz çalışmalar sayesinde bu konuda daha sıkı bir işbirliği için temel attık. Bundan sonra böyle bir aksaklık olmayacak.’’ şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise Türkiye’deki DHKP-C’ye yönelik son operasyonların Belçika’dan elde edilen bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği konusunda devam eden adli bir süreç olduğu için herhangi bir şey söyleyemeyeceğini kaydetti. Buna karşın Brüksel’de Belçika makamlarının 1999 yılındaki operasyonla elde ettiği DHKP-C belge ve bulgularını zaman aşımına uğradıktan sonra Türkiye’ye teslim ettiği iddiası konuşuluyor.

Türkiye ve Belçika Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanları arasındaki Üçlü Bakanlar Toplantısı'nın her yıl düzenleneceği ve gelecek sene zirvenin İstanbul'da yapılacağı duyuruldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER