ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 16:26

Belçika’da ötanazi rekor seviyeye ulaştı


Belçika’da ötanazi yoluyla hayatını sonlandıranların sayısında geçtiğimiz yıl rekor artış kaydedildi. Ortalama her gün 4 kişiye ötanazi yapılan Belçika’da geçen sene bin 430 ötanazi vakası yaşandı.

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden Belçika’da ötanazi uygulamaları artıyor. Önceki sene bin 133 kişinin ötanazi yaptırdığı ülkede bu sayı dörtte bir oranında artış gösterdi.

Geçtiğimiz haftalarda dünyada ilk kez tek yumurta ikizi kardeşlerin birlikte ötanazi yoluyla hayatlarını sonlandırmaları geniş yankı uyandırmıştı. Doğuştan sağır olan 45 yaşındaki Marc ve Eddy Verbessem adlı ikiz kardeş, kör olma tehlikesi de baş gösterince ölümü tercih etmişti. Federal Kontrol ve Gelişim Komisyonu yetkilisi Francoise De Weirt "Hastalar son yıllarda konunun açıkça kamuoyu önünde tartışılması ve medyada yer almasından dolayı, ötanazi talebiyle daha rahat doktora başvurabiliyor." şeklinde konuştu.

Diğer yandan Belçikalı doktorlara yurtdışından da bu doğrultuda talepler geldiği belirtildi. ABD, Almanya ve Fransa gibi ülkelerden gelen hastalar Belçika’da ötanazi ile hayatlarına son verdikleri kaydedildi. Uzmanlar, Belçika’nın ‘ötanazi taleplerinde İsviçre kadar rağbet görmediğini de ifade etti.

Belçika'da insanlar, bağlı bulundukları belediyelere koma gibi bilinçlerini yitirdikleri durumlarda hayatlarını ötanazi yoluyla sonlandırılması için onay belgesini önceden verebiliyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 11 bin Belçikalının bu şekilde onay belgesini içeriye verdiğini kaydediliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER