ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 18:28

“Batılı ülkeler kendi değerlerine ihanet ediyor”


Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk, Batı’nın Mısır’da yaşanan darbe karşısındaki tavrı ile Batılı değerlere ihanet ettiğini belirtti. Alman Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesine konuşan Pamuk, Mısır’daki olayların kendini sürekli meşgul ettiğini, yaşanan darbenin adeta göz göre göre geldiğini, ancak Batılı ülkelerin siyasetinin ve kamuoyunun ise sanki hiçbir sorumlulukları yokmuş gibi davranarak kendi değerlerine ihanet ettiğini söyledi.

Gazetenin bunun Batılı ülkelerin etkisinin sınırlı olması ile alakalı olabileceği yönündeki argümanını kabul etmeyen Pamuk, “Olabilir. Ama asıl mesele bu değil. En azından hayır diyebilirlerdi. Askeri darbenin siyasi mücadele yöntemi olmadığını söyleyebilirlerdi. Bunun yerine Batı’nın en önemli kurumları darbenin üzerinden iki gün geçmesinden sonra bile Mısır’da darbe olduğunu söyleyemedi.” dedi.

“Batılı değerler, demokrasi, insan hakları gibi idealler ya vardır ya da bunlar siyasi ve ekonomik hesaplar uğruna feda ediliyordur ve yoktur." diyen yazar, Mısır örneğinde görülen asıl meselenin Batı’nın kendi değerlerine uymayan rejimleri kabul edip edemediği sorusu olduğunu söyledi. Pamuk şöyle devam etti: “Bu manzaranın arkasından şöyle bir soru ortaya çıkıyor: Demokrasinin ve özgürce görüşünü söyleme idealleri bir ülkenin vatandaşları Batı’ya yakınlaşma aleyhine tercihte bulunduğunda hala geçerli midir? Seçmenin Batılı bir düşünceye sahip olmadığı bir partiyi seçtiğinde Batı böyle bir demokrasiye tahammül edebiliyor mu? Benim 'Kar' isimli romanımda da Türkiye örneğinde bu mesele ele alınıyordu. Ancak şimdi bu sorun küresel anlamda önümüzde duruyor. Demokratik ideallerle Batılı çıkarlar arasındaki çelişki durumu.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER