ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 21:39

"Batılı devletler, Suriye'ye müdahalede Irak'taki hataya düşmek istemiyor"


İngiltere Başbakanı David Cameron, Irak savaşındaki olumsuz tecrübeler sebebiyle Batılı güçlerin Suriye’ye askeri bir müdahaleden çekiniyor olabileceğini söyledi.

Cameron, Suriye’deki rejimin kimyasal silah kullandığı iddiaları üzerine BBC’ye yaptığı açıklamada, elde edilen istihbarat bilgilerinin güvenilirliğine ilişkin endişeli olduğunu dile getirdi. İngiliz lider, Irak savaşında olduğu gibi, güvenilmez istihbarat bilgileri gerekçe gösterilerek, Batılı güçlerin kendisini Orta Doğu’daki yeni bir savaşın içinde bulabileceği konusunda korkuları olduğunu ifade etti.

Cameron, “İngiliz halkına şunu kesinlikle vurgulamak isterim ki, istihbarat bilgilerinin doğru şekilde kullanımı konusunda Irak savaşından almamız gereken dersi aldık.” diye konuştu.

“Suriye’de gördüğümüz şey hükümetin savaş suçu işlediğidir.” diyen Cameron, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasının ‘kırmı çizgileri’ olduğunu söyleyen ABD Başkanı Obama ile aynı fikirde olduğunu, ancak Suriye’ye İngiliz askeri göndermesinin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Bu sabah yaptığı açıklamada Cameron, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair ‘sınırlı ancak artan oranda’ kanıtın olduğunu söylemiş, bu olayı “Bu çok ciddi bir savaş suçudur.” sözleriyle nitelendirmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER