ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2014 Çarşamba 16:44

Batı Şeria'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimci

Batı Şeriada kaybolan 3 Yahudi yerleşimci

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Batı Şeria'da kaçırıldığı iddia edilen kayıp 3 Yahudi yerleşimciyi ailelerine ulaştırmayı kendilerine bir görev olarak bildiklerini söyledi.


Suudi Arabistan'ın başkenti Cidde'de İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 41. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda konuşan Abbas, "Filistin yönetimi kayıp Yahudi yerleşimcilerin bulunması için İsrail'le koordinasyon halinde" dedi.
Abbas, "Batı Şeria'da kaybolan Yahudi yerleşimciler de bizim gibi birer insan. Onları aramak ve ailelerine ulaştırmak görevimiz. Bunu yapanlar bizi yok etmek istiyor. Ne olursa olsun buna karşı tavır alacağız çünkü askeri açıdan İsrail'le mücadele edemeyiz" diye konuştu.
İsrail'le güvenlik alanında işbirliği yapılmasını savunan Abbas, bunun Filistin halkını koruyabilmesi için yönetimin yararına olduğunu belirterek, "Bu bir utanç değil, bağlı kalacağımız bir gerçek" ifadelerini kullandı.
- Hamas'tan eleştiri
Öte yandan Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri yayınladığı yazılı açıklamada, Abbas'ın İsrail'le güvenlik anlamında koordinasyon halinde olduklarına yönelik açıklamasını eleştirdi.
Ebu Zuhri, Abbas'ın ifadelerinde gerçek bir bilgiye dayanmayan İsrail'in açıklamalarının referans alındığını belirterek, Abbas'ın konuşmasını İsrail hapishanelerinde ağır ağır ölüme giden Filistinlilere yapılmış bir kötülük olarak değerlendirdi.
İsrail yönetimi, geçen Perşembe gecesi, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bu konuda Hamas'ın sorumlu olduğunu öne sürmüştü. Bu kişilerin bulunması için İsrail parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti.
Kayıp 3 Yahudi yerleşimcinin bulunması için yürütülen operasyon kapsamında, aralarında daha önce Gilat Şalit takas anlaşmasıyla İsrail hapishanelerinden serbest bırakılanlarında olduğu, 200'in üzerinde Filistinli gözaltına alınmış ve yüzlerce adreste arama yapılmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER