ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 12:02

Başkanlık Türkiye'ye geçti!

Başkanlık Türkiyeye geçti!


Karadeniz'e kıyısı olan altı ülkenin oluşturduğu Karadeniz Komisyonu'nun başkanlığını bir yıllığına Türkiye devraldı. Başkanlık görevini Türkiye adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş yürütecek.

21 Nisan 1992 tarihinde Karadeniz’e kıyısı olan Türkiye, Romanya, Gürcistan, Bulgaristan, Rusya ve Ukrayna'nın imzaladığı Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Bükreş Sözleşmesi) icra organı olarak görev yapman Karadeniz Komisyonu, 28. Olağan Komisyonerler Toplantısı tüm taraf ülke temsilcilerinin katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda, Komisyon Başkanlığı görevi bir yıllığına Rusya Federasyonu’ndan Türkiye’ye devredildi. Komisyon Başkanlığını Türkiye adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş devraldı.

Başkanlık görevini devreden Rusya Federasyonu temsilcisi Natalia Tretiakova, Türkiye’ye çalışmalarında başarılar diledi. Türkiye adına görevi devralan Müsteşar Ercan Tıraş yapılan çalışmalar için Rusya Federasyonu temsilcisine teşekkürlerini iletti. Toplantıda Karadeniz’in kirliliğe karşı korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için gereken tedbirler ve işbirliği çalışmaları Karadeniz’e kıyıdaş ülke delegasyonları tarafından ele alındı.

Toplantıda, komisyonun 2012-2013 Bütçesi kabul edilerek, ülkeler tarafından sözleşme kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar değerlendirildi. Deniz çevresinin korunması ile ilgili uluslar arası organizasyon temsilcileri ile istişarelerde bulunan komisyon, Karadeniz, Akdeniz ve Atlantik Alanlarında Deniz Memelilerinin Korunması Anlaşması Daimi Sekreteryası (ACCOBAMS) ile Karadeniz Komisyonu arasında işbirliğinin artırılması için bir mutabakat zaptı imzaladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER