ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 14:34

Başbakanı protesto için kendisini yaktı

Başbakanı protesto için kendisini yaktı

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'yi protesto etti, kendisini yaktı.


Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin askeri savunma alanında yapmak istediği reformları protesto eden bir adam, Abe’nin ülkeyi askeri bir yönetime sürüklediğini belirterek köprünün üzerine çıkıp kendisini yaktı.

Japonya’da son günlerde Başbakan Shinzo Abe’nin Japon ordusunun görev alanının genişletilmesi ve barışçıl yönetim anlayışının tekrar gözden geçirilmesi konusunda yaptığı açıklamalar ülke çapında tepkilere yol açtı. Ülkede son olarak köprünün üzerine çıkarak kendisini yakan bir adam Abe’ye tepkisini gösterdi. Amatör kameralar tarafından kaydedilen görüntülerde köprünün metal konstrüksiyonuna çıkan adam eline aldığı megafonla halka seslendi. Takım elbiseli adam insanlardan tutunulan bu politika sonrası kendisiyle birlikte ölmelerini istedi. Konuşmasından sonra elindeki benzin bidonunu üzerine boşaltan adam kendisini ateşe verdi. Olay sonrası itfaiye ekipleri adama müdahale ederken gösterici hastaneye kaldırıldı. Vücudunda ciddi yanıklar oluşan adamın buna rağmen hayati tehlikesinin olmadığı ifade edildi.

Japonya’da Başbakan Abe, geçtiğimiz günlerde uzun yıllardır süren silah ihracatını sona erdirmişti. Japonya’nın bölgede etkin bir güç olması için adım atılması gerektiğini belirten Abe bunun için sürdürdükleri barışçıl politikanın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ve Japonya ordusunun yurtdışındaki bölgelerde de görev alanının genişletilmesi gerektiğini ifade etmişti. Abe’nin bu açıklamaları sonrası binlerce Japon, Abe’nin ülkeyi askeri bir yönetime doğru sürüklediğini belirterek gösterilerde bulunmuştu. Abe ise şimdiye kadar söyledikleri konusunda herhangi bir geri adım atmadığını açıklamıştı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN YIKLAYINIZ...

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER