ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:41

Başbakan'dan çok sert çıkış

Başbakandan çok sert çıkış

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teröristleri Türkiye’ye teslim etmeyen Avrupa ülkelerine yüklendi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teröristleri Türkiye’ye teslim etmeyen Avrupa ülkelerine yüklendi. Erdoğan, “Bu terör öyle bir ateştir ki düştüğü yeri yaktığı kadar gün gelir kendisini tutan maşanın sahibini, kendisini tutan eli de yakar. Bu noktada artık Avrupa’dan samimi bir duruş bekliyoruz. Daha samimi bir dayanışma bekliyoruz.” dedi.

Türkiye-Çek Cumhuriyeti İş Forumu’nda konuşan Erdoğan, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne düzenlenen son intihar saldırısına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Biz bıkmadan, usanmadan Avrupa ülkelerine çağrılarımızı yaptık, uyarılarımızı yaptık. Dayanışma mesajlarımızı ilettik. Açıkça söylemeliyim ki yaşanan onca acıya, yitip giden onca cana rağmen bu insanlık dışı terörün önlenmesi noktasında bazı Avrupa ülkelerinden hâlâ gereken desteği alamıyor, gereken ciddiyete şahit olamıyoruz. Türkiye’de en kanlı cinayetleri işleyen teröristler Avrupa ülkelerinde ellerini kollarını sallayarak serbestçe dolaşabiliyorlar. Terör örgütünü yöneten, bu kanlı eylemleri organize eden zanlıları bildirmemize rağmen eylemlerini delilleriyle ortaya koymamıza rağmen maalesef bu kişilere hiçbir şekilde dokunulmuyor.”

ABD Büyükelçiliği’ne saldırı düzenleyen kişinin Almanya’da yaşadığı ve kaçak yollardan Türkiye’ye geldiğinin tespit edildiğine dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Aynı şekilde Paris’teki suikastte öldürülen terörist Interpol aracılığıyla aranıyordu. Almanya’da gözaltına alındığında iadesini istedik. Verilmedi. Fransa’da olduğu tespit edildiğinde Fransa’ya yazı yazıldı. Cevap dahi gelmedi. Bunlara benzer çok sayıda örnekler var.”

Bu kişilerin teslim edilmesini istendiğinde, ‘Biz bunları takip ediyoruz.’ denildiğini aktaran Erdoğan, “Bana netice verme. Niye bana bunları teslim etmiyorsun? Teslim et. Gerekli olan neyse bunu biz yapalım. Çünkü bunun acısını çeken biziz. Milletimiz. Bu konuda hep beraber terörle ortak mücadele vermeliyiz ki başarılı olalım. Bizim artık bu dikkatsizliğe, bu ilgisizliğe tahammülümüz kalmamıştır.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, şunları söyledi:

“Demokrasisiyle, insan haklarına saygısıyla, özgürlüklere yönelik güvencesiyle var olan Avrupa’nın demokrasiye, insan haklarına, özgürlüklere yönelik bu terör örgütleri ve teröristlerle artık arasına mesafe koyması gerekiyor. Her zaman söylüyorum: Bu terör öyle bir ateştir ki düştüğü yeri yaktığı kadar gün gelir kendisini tutan maşanın sahibini, kendisini tutan eli de yakar. Bu noktada artık Avrupa’dan samimi bir duruş bekliyoruz. Daha samimi bir dayanışma bekliyoruz.”

Başbakan Erdoğan, elçilik saldırısında yaralanan gazeteci Didem Tuncay’ın hayati tehlikeyi atlattığı bilgisini de aldığını sözlerine ekledi.

AB ÜLKELERİNE EN SERT MESAJ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı Avrupalı liderlerin Türkiye'yi 50 yıldan fazla süredir neden AB kapısında beklettiklerini ikili görüşmelerde ifade ettiklerini söyledi. Erdoğan, "Bunları biliyoruz. Ama bilmemize rağmen bilmemezlikten geliyoruz. Ha gayret diyoruz. Sabırlıyız, ama bir yere kadar." dedi.

Türkiye-Çek Cumhuriyeti İş Forumu’nda konuşan Erdoğan, "Bugün artık Türkiye’nin AB’ye değil, AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var. Eğer AB güçlü bir küresel ekonomik ve siyasi aktör olmak istiyorsa Türkiye’den istifade etmelidir. Küresel finans krizi Avrupa’nın Türkiye’ye olan ihtiyacını çok net şekilde ortaya koymuştur." dedi.

Hükümet olarak AB hedeflerinde bir sapmanın asla söz konusu olmadığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu konuda bir gönülsüzlük içinde değiliz. Yeni arayışların peşinde değiliz. Ancak üzüntülüyüz. Ben Şanghay İşbirliği konusunu gündeme getiriyorum. Bundan birileri rahatsız oluyor. Yahu niye rahtsız oluyorsunuz? Şanghay İşbirliği konusu AB’nin alternatifi midir? O ayrı bir yapılanmadır, bu ayrı bir yapılanmadır. Hiç rahatsız olmaya gerek yok. Onlarla ticari ilişkilerini AB üyesi ülkeler gayet rahat bir şekilde yapıyor. Ama Türkiye de her türlü arayışın tabii ki içinde olacak. Niye? Ayaklarımızın üzerinde duracağız. Güçlü olmamız lazım. Bu adımları atmamız gerekiyor. Müzakerelerin de ilelebed devam edemeyeceğini, ilelebed sürüncemede bırakılamayacağını herkes görmeli ve anlamalıdır. Nereye kadar? 54 yıl, kolay değil. 54 yıl sabır çeken AB üyesi ülkeler içerisinde başka ülke yok. Sadece Türkiye var. Nedir? Engel ne? Neden dolayı? Bunların cevabı yok. Ama bazı samimi olanlar ikili görüşmelerde çok açık, net söylüyorlar. Bunları biliyoruz. Ama bilmemize rağmen bilmemezlikten geliyoruz. Ha gayret diyoruz. Sabırlıyız, ama bir yere kadar."

Türkiye'nin AB'ye yapacağı katkılar konusunda örnekler veren Erdoğan "1,5 milyarlık İslam dünyası Türkiye’nin AB içerisinde yer almasını bekliyor, istiyor ve destekliyor. Irkçılığın engellemesinde, Avrupa’nın geniş bir coğrafya ile iletişimine katkı sağlayabilir." dedi. Başbakan Erdoğan, Avrupalı liderlerin vizyon sahibi olmalarının Avrupa’nın yararına olacağını ifade ederek, "Aksi takdirde zarar verir, diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER