ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 19:35

Başbakan Erdoğan Kırgızistan'a geldi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e geldi.

Erdoğan’ı Bişkek Manas Havaalanı’nda Kırgızistan Başbakanı Cantöre Satıbaldiyev, resmi törenle karşıladı. Karşılama töreninde iki ülke marşları okundu; ardından Başbakan Erdoğan askeri kıtayı selamladı. Erdoğan burada ikametine ayrılan ötele geçti.

Erdoğan’a Bişkek’e ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik eşlik ediyor.

Erdoğan, yarınki temaslarına ise zafer anıtına çelenk koyarak başlayacak.

Başbakan Erdoğan daha sonra hükümet evinde Kırgızistan Başbakanı Satıbaldiyev’le baş başa bir görüşme yapacak ve akabinde heyetler arası görüşmelere katılacak. Görüşmelerden sonra iki başbakanın huzurunda bir dizi işbirliği anlaşmaları imzalanacak.

Başbakan Erdoğan daha sonra meclise geçecek ve Başkan Asılbek Ceyenbekov'le görüşecek. Erdoğan öğleden sonraki programında ise Kırgızistan Başbakanı Satıbaldiyev’le birlikte Kırgız-Türk İş Forumu’na katılacak.

Daha sonra Kırgız-Türk Manas Üniversite’sine geçecek olan Başbakan Erdoğan akşam saatlerinde ise Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atamvayev ile görüşecek ve akabinde Kırgızistan-Türkiye Yüksek Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 2. Toplantısı’na katılacak.

Erdoğan, Bişkek temaslarının ardından 11 Nisan’da Moğolistan’a hareket edecek.

Başbakan Erdoğan, en son Şubat 2011'de Kırgızistan'a bir ziyaret gerçekleştirmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER