ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 16:59

Başbakan Erdoğan G20 zirvesi için St. Petersburg’da


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5-6 Eylül tarihlerinde yapılacak G20 zirvesine katılmak üzere Rusya’nın kültür başkenti St. Petersburg’a geldi. Başbakan Erdoğan, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Pulkovo Havalimanı’na Moskova saati ile 17:20’de indi. Erdoğan’a Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve AK Parti Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu eşlik ediyor. St. Petersburg Vali Yardımcısı Vasiliy Keçici’nin karşıladığı Türk heyeti, kent merkezinde bulunan St. Petersburg Crowne Plaza otele geçti.

Erdoğan’ın resmi temasları St. Petersburg kentinin 30 kilometre dışındaki Strelna kasabasında 5 Eylül’de başlayacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in MSİ 16.00’da karşılama yapacağı törenin ardından ilk çalışma toplantısı 17.00’da gerçekleşecek. Sabah saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G20 ülke liderleri ile ikili görüşmeler yapacak. Rus lider akşam yemeğinin ardından misafirlerini müzik ve su gösterisi ile dinlendirecek.

OBAMA ERKEN AYRILABİLİR

Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile ikili görüşmeler yapması planlanıyor. Ancak Başbakan Rusya’ya hareketi öncesi yaptığı açıklamada, Obama’nın açılışa katılımın ardından Moskova’dan ayrılabileceği yönünde bilgi aldıklarını söyledi. Bu durumda Erdoğan-Obama görüşmesi gerçekleşmeyebilir.

Erdoğan-Putin görüşmesinin takvimi ise net değil. Kremlin’den yapılan açıklamada ikili görüşmede Suriye ve Mısır başta olmak üzere Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin ele alınacağı, Sonbahar’da Moskova’da yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı ile ilgili hazırlıkların değerlendirileceği belirtildi. Erdoğan, başta Putin olmak üzere, ikili görüşmelerde Suriye’de kimyasal silah kullanımına ilişkin MİT’in yaptığı çalışmaları muhataplarıyla paylaşacak.

Zirvenin ikinci gün programı ise erken saatlerde iş toplantıları ile başlıyor. G20 ülke liderleri, ikili görüşmelerini ikinci gün de sürdürecek. MSİ 12.00’da devlet ve hükümet başkanlarının katılımı ile ikinci toplantı yapılacak. MSİ 13.45 de liderlerin katılımı ile aile fotoğrafının çekilmesi planlanıyor. G20 zirvesi çalışma yemeğinin ardından sona ererken, Rusya lideri Putin MSİ 16.00’da bir basın toplantısı düzenleyecek.

G20 ÜLKELERİ DÜNYA GAYRİSAFİ MİLLİ HASILASININ YÜZDE 90’ININA SAHİP

Berlin’de 1999’da temelleri atılan ve 2008’de mevcut yapısına kavuşan G20’de ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, Kanada, Arjantin, Meksika, Brezilya, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Japonya ve Avustralya yer alıyor. Avrupa Birliği de kurum olarak G20’de temsil ediliyor.

G20 ülkeleri dünya gayri safi milli hasılasının yüzde 90’ına ve toplam dünya ticaret hacminin yüzde 80’inine sahip. G20 dünya nüfusunun üçte ikisini oluşturuyor.

G20’nin resmi gündemi ise büyüme ve istihdam artırıcı tedbirler üzerine olacak. Türkiye G20 zirvesine 2015’te ev sahipliği yapacak.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER