ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 15:35

Başbakan Erdoğan, Barroso ve Rompuy ile görüştü

Başbakan Erdoğan, Barroso ve Rompuy ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya geldi.


Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet, Brüksel'deki temaslarını sürdürüyor. 

AB Komisyonu yetkilileri, Erdoğan-Barroso görüşmesinde, Türkiye-AB ilişkileri başta olmak üzere çözüm süreci, Suriye, Mısır, İran, Güney Kafkasya ve Batı Balkanlar'daki gelişmelerin ele alındığını bildirdi. Barroso'nun görüşmede, Türkiye'nin AB için önemli bir ortak olmaya devam ettiğini ve karşılıklı ilgi çerçevesinde AB'nin ilişkilerin derinleşmesinin devam etmesini istediğini vurguladığı kaydedildi.

Yetkililer, hem komisyonun hem de Türk hükümetinin AB'ye katılım müzakerelerinde geçen yıl yakalanan ivmenin korunmasına büyük önem verdiğine dikkati çekerek, Barroso'nun görüşmede, "Tüm bunlar, ileriye doğru adım atma isteğimizi gösteriyor" dediğini belirtti.

ERDOĞAN-ROMPUY GÖRÜŞMESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki temasları çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile de görüştü.

Van Rompuy, Başbakan Erdoğan ve beraberindekileri görüşmenin yapıldığı AB Konseyi binasının girişinde karşıladı. Görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katıldı.

VAN ROMPUY'DAN TWEET

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Başbakan Erdoğan'la görüşmesi öncesi resmi Twitter adresinden, "Türkiye Başbakanı Erdoğan'ı Brüksel'de karşılarken. Mayısta Ankara ziyaretimde yaptığım davetin iade-i ziyareti" diye yazdı. Van Rompuy, Başbakan Erdoğan'ı AB Konseyi binası önünde karşılarken çekilen iki fotoğrafı da paylaştı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER