ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 16:22

Barzani ve Maliki, ikili görüşme yaptı


Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Erbil temasları çerçevesinde Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile ikili görüşme yaptı.

Görüşme öncesinde basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi. Maliki ve Barzani, yaklaşık bir buçuk saat süren bir toplantı yaptı. Daha sonra ortak basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Barzani, var olan ortak çözüm komisyonunun daha aktif çalışmasına karar verdiklerini ve sorunların kardeşçe çözülmesi için çalışacakları konusunda anlaştıklarını söyledi. Barzani, "Eğer her hangi bir yerde bir tıkanma yaşanırsa, anayasaya başvurarak halledeceğiz.” şeklinde konuştu.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise yaptığı açıklamada, Kürt halkının çok haksızlığa uğradığını ve özellikle Enfal ve Halapçe şehitleri için Irak hükümeti tarafından tazminat ödenmesi gerektiğini vurguladı. Maliki ayrıca Halepçe’nin şehir olmasını desteklediklerini, ancak belli kuralların ve kanunların yerine getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Maliki ve Barzani, konuşmaları ardından sadece 4 soruyu cevaplayarak salondan ayrıldı. Maliki’nin bugün Bağdat’a dönmesi bekleniyor. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER