ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 17:01

Barzani, Suriye'den kaçan 15 bin Kürt sığınmacının kaldığı kampı ziyaret etti


 Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi(IBKY) Başkanı Mesud Barzani, önceki gün Suriye’den kaçarak bölgeye sığınan 15 bin kişinin kaldığı kampı ziyaret etti. Erbil’e 25 kilometre uzaklıkta kurulan Kawrgosk kampını ziyaret eden Barzani, burada alkış ve sloganlarla karşılandı. Barzani için Kawrgosk sığınmacı kampında geniş güvenlik önlemlerinin alınması ise dikkat çekti. Barzani’nin kamp ziyareti izdihama neden oldu. Sığınmacılar, IBKY Başkanı’nı yakından görmek için adeta birbirini ezdi. Yoğun ilgiden memnun kalan Barzani, aracından inerek kalabalığı selamladı. Mesud Barzani daha sonra kampın içinde incelemelerde bulundu.
Mesud Barzani kamptakilerle el sıkıştı ve kucağına verilen bir bebeği öpüp sevdi. Barzani ardından yoğun kalabalık eşliğinde kamp alanından uzaklaştı.

Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) konuşan Erbil Valisi Nevzad Hadi, Kawrgosk kampına yaklaşık 15 kişinin yerleştirildiğini ifade etti. Vali, 3 bin sığınmacının Bahirke kasabasına, 3 binden fazla sığınmacının ise Kuştepe bölgesindeki kampa yerleştirildiğini belirtti. Hadi, 3 bin sığınmacıyı da Süleymaniye şehrine yerleştirdiklerini aktardı.
Hadi konuşmasında sığınmacılara günde 3 öğün yemek dağıtıldığını kaydetti.
Kampta kalan bir çocuk annesi Hilime isimli kadın kendilerine en zor zamanlarında kucak açan Barzani’ye minnettar olduklarını dile getirdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER