ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 13:10

Barzani AB büyükelçileri ile bir araya geldi


Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin büyükelçisi, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Erbil’in Selahattin kasabasında bulunan Başkanlık Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, Erbil ile merkezi Bağdat hükümeti arasındaki sorunların konuşulduğu belirtildi.

Polonya, Çek, İspanya, Slovakya, Romanya, Almanya , İngiltere, Yunanistan, Fransa, İtalya, Holanda büyükelçileri, Barzani’ye Erbil ve Bağdat arasındaki gerginliğinin çözümü için gelecek hafta Brüksel’de düzenlenecek olan AB toplantısına bu konuyu taşıyacaklarını söyledi.

Büyükelçiler, sorunun çözümü için iki tarafın ciddi diyalog sürecine girmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Bu konuda her türlü desteğe hazır olduklarını belirten büyükelçiler, AB’nin ülkede yapılması planlanan mahalli idare seçimlerinin zamanında yapılmasını tavsiye etti.

Mesud Barzani, büyükelçileri dinledikten sonra Irak’taki yaşanan siyasi durum ile sorunlara değindi. Seçim konusunda AB büyükelçileri ile hem fikir olduklarını ifade eden Barzani, “Seçimin şeffaf ve nezih olması için doğru istatistiğe ihtiyacımız var. Seçimler anayasada adı geçen 140. maddenin uygulanması ile gerçekleşebilir.” dedi.

Barzani, gerçekleşen ziyaretten dolayı memnuniyetini belirterek, bu ziyaretlerin Irak halkına önem verildiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER