ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 22:23

Barış gücü düzeni sağlamak için devriye geziyor


Orta Afrika Cumhuriyeti'nde iktidar değişiminden iki gün geçerken, başkent Bangui'de halen ara sıra ateş sesleri duyuluyor ve yağmalamalar devam ediyor. İktidarı deviren Seleka isyancılarının lideri Michel Djotodia, ülkede konuşlanan barış gücünde düzeni sağlamak için dün yardım istemişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde önceki gün yönetimin Seleka grubu tarafından ele geçirilmesinin ardından ülkede durum giderek sakinleşiyor. İsyancı Seleka koalisyonu lideri ve kendisini yeni devlet başkanı ilan eden Michel Djotodia, ülkede konuşlanan barış gücünde düzeni sağlamak için dün yardım istemişti. Beş farklı ülkeden gelen ve yaklaşık bin askerin olduğu Orta Afrika Çokuluslu Gücü (FOMAC) düzeni yeniden sağlamak için mücadele veriyor.

Ancak Bangui'de halen ara sıra silah sesleri duyulurken, 600 bin kişinin yaşadığı nehir kıyısındaki şehirde yağmalamaların da devam ettiği ifade ediliyor. Şehirde artık 4 gündür de elektrikler kesik durumda.

FOMAC DEVRİYE GEZİYOR

FOMAC'tan üst düzey bir yetkili, uluslararası ajanslara yaptığı açıklamada, "Artık 2 gündür yağmalamaları durdurmak için şehirde devriye geziyoruz. Artık yavaş yavaş durum düzeliyor ama hala durum normale döndü demek için çok erken." dedi.

FOMAC komutanı, Seleka liderini isyancı savaşçılarının sokaklardan çekilmesi ve askeri kışlalarda toplanması konusunda ikna etmeye çalışıyor. Çoğunluğu çocuklar ve kuzey isyancı gruplarından oluşan isyancıların şehirdeki bazı yağmalamaların da arkasında olduğu ihtimali konuşuluyor.

Seleka grubunun lideri Djotodia, uluslararası eleştirileri yumuşatmak için dün iktidar paylaşımını öngören hükümeti tayin etmeyi taahhüt etmişti. Djotodia ayrıca 3 yıl zarfında seçimler yapma sözü vermişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti'de 2003 yılında yaşanan askeri darbe ile iktidara gelen Devlet Başkanı Francois Bozize, isyancıların şehri ele geçirmesinden sonra Kamerun'a kaçmıştı.

GENERAL BOZİZE, 2003 ASKERİ DARBESİ İLE İKTİDARI ELE GEÇİRMİŞTİ

Eski general olan Bozize, ülkede 2003 yılında yaşanan askeri darbe ile iktidarı ele geçirmişti. Bozize, daha sonra 2005 yılında yapılan seçimleri de kazanarak devlet başkanı olmuştu. Francois Bozize ayrıca 2008 yılında da isyancılarla “diyalog” adı verilen görüşmelere başlamıştı.

Bozize’nin iktidarı paylaşmadaki başarısızlığını, tartışmalı geçen 2011 seçimlerinde yeniden devlet başkanı seçilmesi izlemişti. Muhalifler, seçimlere hile karıştığını iddia ederken, boykot etmişlerdi. Bunun sonucu 5 silahlı grubun birleşmesi ile kurulan Seleka koalisyonunun saldırıları başlamıştı.

Sango dilinde “ittifak” anlamına gelen Seleka’nın savaşçıları artık geçtiğimiz Aralık’ta başkent Bangui’ya yaklaşmaya başlamıştı. Bunun sonucu Bozize geçtiğimiz Ocak ayı ortalarında anlaşmaya varmak zorunda kalırken, milli birlik hükümeti oluşturulmuştu.

Ancak geçtiğimiz hafta isyancılar ateşken anlaşmasını sona erdirerek, Bozize’yu sözünü tutmamakla suçlamıştı. Seleka, Bozize’yu Güney Afrika askerlerini geri göndermek ve 2 bin isyancı askerinin orduya almak vaatlerini tutmadığını açıklamıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER