ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ağustos 2014 Cumartesi 18:36

Barack Obama'dan ilk açıklama

Barack Obamadan ilk açıklama

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Suriye ve Irak boyunca bir "halifelik" kurmasına izin vermeyeceklerini söyledi.


ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Suriye ve Irak boyunca bir "halifelik" kurmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, "ABD Irak'ın güvenliğini sağlayamaz. Sadece bu konuda bir ortak olabilir. Irak'ta bir an önce tüm halkları kapsayıcı bir hükümet kurulmalıdır" dedi. 
Sünni halka IŞİD'in tek seçenek olmadığının gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Obama, "Birleşmiş Milletler'den yardım istiyoruz. Sorunu çözecek ABD ordusu değildir. Çözüm meşru Irak hükümeti kurulduğunda sağlanabilir" dedi. ABD Başkanı Barack Obama, "Kürt bölgesiyle Bağdat arasında daha etkili bir iletişim kurulmas gerekiyor" dedi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Obama, New York Times gazetesine verdiği bir mülakatta, "Onların Suriye ve Irak boyunca bir halifelik kurmasına izin vermeyeceğiz, fakat bunu yapabilmemizin tek yolu orada boşluğu doldurabilecek ortaklarımızın olduğunu bilmemizden geçiyor" dedi. Obama IŞİD'e karşı saldırıların gerekirse süreceğini ancak kara harekatının söz konusu olmayacağını söyledi.

"Bunu yaptık ve gerekirse yapmaya da devam edeceğiz"

Obama IŞİD'i bir süreliğine kaçırabileceklerini ancak Amerikan uçakları ayrılır ayrılmaz geri geldiklerini söyledi.

Haftalık radyo konuşmasında da Amerikan Başkanı Obama ülkesinin askeri hava harekatının ve insani yardımının son derece önemli olduğunu ancak bunların sınırlı olduğunu söyledi.

Erbil'e yaklaşan IŞİD'in daha fazla ilerlemesi durumunda ordusunun hedefli saldırılarla hareket geçeceğini Perşembe gecesi ifade ettiğini söyleyen Obama "Bunu yaptık ve gerekirse yapmaya da devam edeceğiz" dedi.

Obama ayrıca ülkesinin Irak'ta başka bir savaşa daha sürüklenmeyeceği sözünü verdi.

 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER