ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:51

"Banliyö isyanları politikamızı değiştirmeyecek"

"Banliyö isyanları politikamızı değiştirmeyecek"


İsveç Entegrasyon Bakanı Erik Ullenhag, Stockholm’de meydana gelen banliyö isyanlarının göçmen politikalarını değiştirmeyeceğini ve kendilerini çoğulculuk fikrinden vazgeçiremeyeceğini söyledi.

Cihan Haber Ajansı'na makamında mülakat veren Bakan Ullenhag, banliyö isyanlarının küçük bir kriminal grubun işi olduğunu, şiddet olayları nedeniyle göçmenlerin tamamının suçlanamayacağını söyledi. Ullenhag, "Bu olaylar nedeniyle göçmenlerin tümünü suçlamak, göçmen politikasını yanlış bulmak, çoğulculuğun sona erdiğini söylemek doğru değil. Çünkü ülke nüfusunun yüzde15’ini oluşturan göçmen kökenlilerin çok az bir kısmından söz ediyoruz ve büyük resme bakınca İsveç’te göçmenle pozitif bir tablo olarak ortaya çıkıyor. Bir küçük azınlığın yaptığını genele mal etmek yanlış olur. Bu yaşanan olumsuzluklar nedeniyle İsveç’in göçmen politikasını değiştirmeyeceğinin ve çoğulculuk fikrinden vazgeçmeyeceğinin altını çizmek isterim.” diye konuştu.

Söz konusu banliyölerde problemlerin çözümü için öncelikle oralarda yaşayan insanların can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirleri artıracaklarını ifade eden Ullenhag, bunun yani sıra gençlerin eğitimi için okullara eğileceklerini söyledi. Banliyölerde iş olanaklarını artırmak, firmaların bu bölgelerde iş yeri açmasını teşvik bu bölgelerde iş yapan girişimciler vergi indirimi yapmayı planladıklarını ifade eden Ullenhag, “Bu konu bile ilgili çalışmalarımız sürüyor, pek yakında sonuçlanır.” dedi

HÜKÜMETİMİZ ŞİDDETİ KESİNLİKLE TASVİP ETMİYOR

“Stockholm’de banliyö isyanlarını tam olarak neyin başlattığı konusunda kesin bir şey söylemek için henüz erken. Polis bu konuda araştırmasına devam ediyor.” diyerek sözlerine devam eden Ullenhag, “Bu olayların arkasında bir organizasyon da olabilir ancak kesin bir şey söylemek mümkün değil. Bununla beraber şu an biliyoruz ki bu olayları yapan suç çeteleri eylemlerini her gece farklı banliyölerde gerçekleştiriyorlardı. Yani gezici bir suç örgütü mensupları ile karşı karşıyayız. Bir banliyöde meydana gelen bir kundaklama illa orada yaşayan insanların işi değildi. Aynı insanlar farklı banliyölerde boy gösteriyorlardı.” şeklinde konuştu.

Hükümetin banliyö isyanlarına karşı net bir tavır koyduğuna da işaret eden Ullenhag, "Hükümetimize bakan yönü itibariyle en önemli olan konu; hükümetimizin banliyölerde meydana gelen şiddet olaylarını hiçbir şekilde tasvip etmemes.i” dedi. Benzer olayların daha önce İsveç’in başka şehirlerinde de yaşandığına dikkat çeken Bakan Ullenhag, “Bu banliyölerde meydana gelen şiddet olayları yüksek oranda işsizlik, yetersiz eğitim vs. bazı sosyal problemler ile açıklanabilir. Ancak bu sosyal sıkıntıların olması hiç bir şekilde ortaya konan şiddet olaylarını meşru kılmaz.” diye konuştu.

UZUN VADEDE ÇÖZÜM SİVİL TOPLUM

İsveç’in Stockholm’de yaşanan banliyö isyanları nedeniyle üzücü günler geçirdiğine değinen Bakan Ullenhag, “İnsanlar sabah uyanıyorlardı ve otomobillerini yakılmış buluyorlardı.” diye konuştu. “Şundan eminiz ki bu şiddet olaylarından o banliyölerde yasayan insanların çoğu rahatsızdı.” diyen Ullenhag, “Nitekim birçok yerde de insanlar yaşanan olayları tasvip etmediklerini açıkça gösterdiler. Bu olayları kınayan gösteriler yaptılar. Olayların hemen sonrası sokakların temizlenmesi, vatandaşların normal hayatına devam etmesinin de suç örgütlerine biz sizi kabul etmiyoruz şeklinde güçlü bir mesaj gönderdi.” dedi.

Ullenhag, “Bu isyanların durmasında sivil toplumun bu tavrını çok önemli buluyorum. Stockholm’de polis ile beraber, camiler, aile dernekleri, gece nöbetine çıkan sivil gönüllüler güvenlik adına önemli rol oynadı. Bu kuruluşlar desteklenmeli. Uzun vadede sivil toplumun buralarda güvenlik adına önemli bir rolü olacak diye düşünüyorum. Polisin yerine geçsinler demiyorum, onlara yardımcı olsunlar diyorum. Uzun vadede sivil toplum kuruluşları polis ile işbirliği halinde bu olaylara bir daha meydan vermeyecek.” şeklinde düşüncelerini ifade etti. Ullenhag Türkiye kökenli insanların kurduğu sivil toplum örgütlerini son derece güçlü ve etkili bulduğunu da belirtti.

Banliyölerde yaşanan isyanların nasıl bir siyasi sonucu olabileceği şeklinde soruya ise Bakan Ullenhag, bu olayların yabancı karşıtı İsveç Demokratları Partisi’ne (SD) yaramayacağını savundu. “Bazı seçmenler onların sunduğu basit çözüm yollarını tercih ediyor olabilir.” diyen Ullenhag, “Ancak İsveçlilerin çoğunluğu onların problemlere gerçek bir çözüm sunmadığının bilincinde. Uzun vadede SD’nin bir çözüm olmadığı ortada.” şeklinde konuştu.

Son olarak banliyölerde yaşayan insanların gönlünün rahat olması yönünde mesajlar veren Bakan Ullenhag, “hükümet olarak banliyölerde yaşananları görüyoruz, problemleri biliyoruz. Uzun vadeli çözümler bulmak için gayret ediyoruz.” şeklinde sözlerine son verdi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER