ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 22:07

Bangladeş'te gösteriler sokağa taştı


Bangladeş'te binlerce kişi, İslam dinine hakaret edenlerin cezalandırılması talebiyle sokağa döküldü.

Başkent Dakka'daki gösterilere katılan Hifazet-i İslam üyeleri ve destekçileri, yetkililerden İslamı aşağılayanların cezalandırılmasını sağlayacak yasal düzenleme talebinde bulundu.

Başkentte yoğun güvenlik önlemleri alınırken, göstericileri desteklemeyen bazı kesimlerin de eyleme engel olmak amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi başlattığı, tren ve otobüs seferlerinin durduğu, yolların kapatıldığı belirtildi.

Başkente 60 kilometre mesafedeki Faridpur'daki gösterilere katılanların da hükümeti destekleyen gruplar ve polisle çatıştığı, olaylar sırasında bir kişinin öldüğü bildirildi. Ölen kişinin hükümet yanlısı gruptan olduğu ifade edildi.

Dünya Müslüman Alimler Birliğinden dün yapılan açıklamada, Bangladeş'teki protestocularla dayanışma içinde olunduğu belirtilmiş, bu ülkede son zamanlarda İslam dinine yönelik hakaretlerin arttığına işaret edilmişti.

Bangladeş'deki göstericiler, ateist olduğunu iddia ettikleri bazı kişileri, internet sayfalarında, İslam ve Hz. Muhammed'i aşağılayan yazılar yazmakla suçluyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER