ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 18:38

Ban: "Suriye’de ölenlerin sayısı 100 bini geçti"


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de devam eden iç savaşta hayatını kaybedenlerin sayısının 100 bini geçtiğini açıkladı. Ban, yapılıp yapılmayacağı uzun süredir tartışmalı olan Cenevre Konferansı için ise ‘‘en kısa sürede toplanmalı’’ dedi.

Suriye'de yaşanılan insani krizin her geçen gün daha da derinleştiğini kaydeden Ban, "Suriye'de yaklaşık 2 buçuk yıllık sürede 100 binden fazla insan hayatını kaybetti. Milyonlarca kişi göçe zorlandı. Taraflar çatışmaları bırakmaları için çözüm bulmalıyız. Cenevre'de düzenlenmesi planlanan konferans ise mümkün olan en kısa sürede yapılmalı." dedi.

BM Genel Sekreteri Ban, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’i makamında kabul etti. Genel Merkez’de bir araya gelen ikili görüşme öncesinde Ban, gazetecilere açıklama yaptı. Ban, Kerry ile görüşmesinde öncelikle Suriye'deki durumu ele alacaklarını söyledi. Amerika ile Suriye’de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı konusunda ters düşen Ban, bu konuda da açıklamada bulundu. Ban, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmakla görevli heyetin başkanı Ake Sellström'ün Şam'da temaslarda bulunduğunu ve konuya ilişkin raporu beklediğini söyledi.

Filistin-İsrail barış görüşmeleri ile iki devletli çözüme yönelik katkılarından dolayı Kerry’e teşekkür eden Ban, müzakerelerin kolay geçmeyeceğini söyledi. Ban ayrıca Filistin ve İsrailli liderleri de uyararak bu fırsatı iyi değerlendirmelerini istedi.

ABD, SURİYE’DE ASKERİ ÇÖZÜME SICAK BAKMIYOR

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Ban ile görüşmesinde Suriye'de yaşanılan trajedinin artarak devam ettiğini ifade etti. Kerry, "Suriye’deki trajedin bir an önce son bulması için barış görüşmelerine hepimizin daha fazla yoğunlaşması gerekiyor.’’ dedi.

Kerry, uluslararası kamuoyunun merakla beklediği Washington’un Suriye’deki krize askeri çözüm seçeneğini masada olup olmadığı konusuna da açıklık getirdi. Kerry, ‘‘Suriye'deki krizin askeri çözümü yok. Sadece siyasi çözümü var.’’ dedi. Kerry, Suriye’de çözümün tarafların masaya gelmesi ile elde edileceğini savundu.

Kerry ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün görüştüğünü hatırlatarak, mevkidaşı ile Cenevre 2 konferansının yapılabilmesi ve Cenevre 1 konferansında alınan kararların hayata geçirilebilmesi konusunda hemfikir olduklarını kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER