ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ekim 2014 Cuma 08:20

Ban Ki-mun'dan rekor ebola bağışı!

Ban Ki-mundan rekor ebola bağışı!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ölümcül Ebola salgını ile mücadele için bir milyar dolar yardıma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ölümcül Ebola salgını ile mücadele için bir milyar dolar yardıma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ban Ki-mun, New York'taki BM merkezinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Salgın hastalığın etkili olduğu Batı Afrika ülkelerine uluslararası toplumun doktor, hemşire, tıbbi malzeme açısından daha fazla yardım etmesini isteyen Ban, ‘‘Batı Afrika ülkeleri Ebola’ya karşı ciddi mücadele içinde ancak bizlerin de yardımına ihtiyaçları var’’ dedi. Birçok ülkenin bugüne kadar salgın hastalığa karşı yardımda bulunduğu ancak bunun yetersiz olduğunu dile getiren Ban, ‘‘Daha fazla doktora, hemşireye, malzemeye, tanı merkezine ve hastaları taşıyacak donanıma sahip araçlara ihtiyaçımız var’’ diye konuştu.

1 Aralık'a kadar bir milyar dolarlık yardım çağrısında bulunan Ban, ‘‘Birleşmiş Milletler olarak, bu tarihi mücadeleyi gerçekleştirmek için seferber olduk. Bu amaçla UNMEER adında Ebola’ya karşı Acil Müdahale adlı BM misyonunu kurduk. Ayrıca Küresel Acil Müdahale Koalisyonu oluşturulması gerekmektedir’’ diye konuştu.

Ebola ile mücadele için şu an ellerinde yalnızca birkaç yüz bin dolar olduğunu ve bunun çok daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Ban, kendisinin birçok dünya lideri ile salgın hastalığa karşı mücadele konusunda görüşmelerde bulunduğunu, Ebola için bugüne kadar yapılan yardımlardan memnunyet duyduğunu ancak daha fazlasına ihtiyaç olduğunu anlattı.

Ebola’nın ancak birlikte çalışıldığı zaman üstesinden gelinebileceğini aktaran Ban, bunun herkes için sorumluluk anlamına geldiğini vurguladı. Hafta içinde Ebola virüsünden dolayı bir BM çalışanının daha Sudan’da öldüğünü hatırlatan Ban, bu son trajik olayla birlikte bugüne kadar 2 BM çalışanının salgın hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER