ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:58

Ban Ki-mun: "Diyaloga ve barışa şans verelim"


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ki-mun Suriye'de kimyasal saldırı iddialarını inceleyen müfettişlere işlerini yapmaları için zaman verilmesini istedi.

Hollanda'daki Lahey Adalet Sarayı'nınnın 100. yıl kutlama törenlerine katılan Ban, Hollanda Kralı Willem Alexander, Başbakan Mark Rutte ve yetkililerin hazır bulunduğu salonda Suriye konusunda bir konuşma ve çağrı yaptı.

Ban Ki-mun, Suriye'deki krizin diplomatik yollarla çözümü konusunda bir şans verilmesi gerektiğine inandığını söyledi. Ban Ki-mun kimyasal silahların muhtemel kullanımını araştıran BM müfettişleri tarafından toplanan değerli bilgiler olduğunu da dile getirdi. BM Genel Sekreteri Ban, "BM araştırmacılarına kimyasal silahların kullanımıyla ilgili teftişleri konusunda bir şans verelim. Lahey'deki Barış ve Adalet Sarayı'ndan seslenmek istiyorum. Diplomasiye bir şans verelim. Çatışma yerine diyaloga ve barışa bir kere daha şans vermek lazım." diye konuştu.

Bu arada BM müfettişleri, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında kimyasal silah saldırısı düzenlendiği belirtilen bölgelerde bugün de inceleme yapacak.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER