ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 10:52

Balkanlar'da yılbaşı kutlamaları

Balkanlarda yılbaşı kutlamaları


 Batı Balkan ülkeleri 2013'ü, organize edilen kutlama etkinlikleri ve konserlerle coşkulu bir şekilde kutladı.
     Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Kosova'da halk, yılbaşı dolayısıyla sokaklara akın etti. Şehir merkezlerinde düzenlenen konserlerle eğlenen gençler, yeni yılı havai fişek gösterisiyle karşıladı.
     Bosna-Hersek'teki eğlencelerin merkezi başkent Saraybosna'daki Saraybosna Çocukları Meydanı olurken, Bosna-Hersekli sanatçıların sahne aldığı konser binlerce kişi tarafından izlendi.
     Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de yılbaşını kutlamak için sokağa akın edenlerin adresi ise Bana Yelaviç Meydanı olurken, yılbaşı kutlamaları için Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ı tercih edenler ise Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.
     Sırbistan, Bosna-Hersek ve Hırvatistan'dan farklı olarak Karadağlılar'ın yılbaşı kutlamalarının ana adresi başkent Podgoritsa yerine ülkenin sahil kenti Budva oldu. Binlerce Karadağlı yılbaşı kutlaması için bu şehre akın etti.
     Makedonyalılar da tercihlerini başkent Üsküp'ten yana kullanırken binlerce Makedonyalı yılbaşı kutlamaları için Merkez Meydanı'na geldi.
     Geçen yıla kıyasla Kosova'nın başkenti Priştine'de bu yıl konser organize edilmezken, Priştine Belediyesi tarafından gün boyunca hazırlanan çeşitli etkinliklerle eğlenen halk yılbaşını müzik etkinlikleri eşliğinde Rahibe Teresa Meydanı'nda karşıladı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER