ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:16

BakanYılmaz, Abe'yi Türkiye'ye davet etti


 Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile görüştü. Bakan Yılmaz, Japon lideri Ankara'ya davet ettiklerini söyledi.

Japonya'nın başkenti Tokyo'daki temaslarını sürdüren Savunma Bakanı Yılmaz, Milli Savunma Çalışmaları Enstitüsü'nde yaptığı konuşmanın ardından Başbakan Şinzo Abe ile görüştü. Bakan Yılmaz, Türk gazetecilere görüşmeye ilişkin bilgi verdi. Türkiye'nin "bölgesinde yükselen bir yıldız" olduğuna dikkat çeken Bakan Yılmaz, Başbakan Abe'nin ayırdığı zamanın önemli olduğunu vurguladı. Bakan Yılmaz, "Bu toplantıda ne ilettik başbakana? Öncelikle Başbakan Tayyip Erdoğan'ın selamını ilettik. Başbakanımız'ın davetini ilettik. Hem savunma sanayi alanında hem de nükleer enerji alanında hem de iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda daha çok geliştirilmesini talep ettik." dedi. Bakan Yılmaz, Başbakan Şinzo Abe'nin de kendisine Tokyo'nun öncelikleri arasında Türkiye ile ilişkileri geliştirmek olduğunu söylediğini aktardı.

Savunma Bakanı Yılmaz, hem mevkidaşı hem de Başbakan Abe ile yaptığı görüşmelerde iki ülke arasındaki dostluğa dikkat çektiğini kaydetti. Bu dostluğu somut projelere dönüştürmek istediklerini dile getirdiğini kaydeden Bakan Yılmaz, "Biz savunma bakanlığı olarak, Japonya'daki mevkidaşlarımızdan bir teknik ekibi Türkiye'ye davet ettik. Bu talebi kabul ettiler. Teknik ekip geldiğinde bizim ekiple bir çalışma yapacaklar. Hangi somut projeler üzerinde ilerleyebileceğimiz ortaya çıkacaktır. Bu ziyaretin verimli geçtiğini düşünüyorum." dedi. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kuzey Kore'ye mesaj gönderdi. Bakan Yılmaz, nükleer enerjinin barışçıl amaçlar için kullanılabileceğini ancak silaha dönüştürülmesini "büyük bir insanlık suçu" olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Bakan Yılmaz, "Her sağduyulu devlet, nükleer silahların yayılmasının önüne geçmesi lazım. Biz, nükleer silahsız bir dünya talep ediyoruz. Ancak barışçıl amaçlı bu nükleer enerjiye girme hakkının olduğunu da söylüyoruz." dedi.

Bakan İsmet Yılmaz, Tokyo'daki Türk camisini de ziyaret etti. Ziyaret sırasında Türklerle görüşen Bakan Yılmaz, cami hakkında da bilgi aldı. İsmet Yılmaz, caminin hatıra defterini de imzaladı. Bakan Yılmaz, Ertuğrul Fırkateyni şehitlerinin defnedildiği Kuşimoto'yu da ziyaret edecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER