ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 22:35

Bakanın odasını basan sendika üyeleri mahkemede


Yunanistan Komünist Partisi destekli Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME) sendikası üyesi 35 kişi, Çalışma Bakanlığı'nı işgal etmek ve bürolara zarar vermek suçundan mahkemeye sevk edildi.

Yunanistan Komünist Partisi destekli Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME) sendikası üyeleri, dün maaşlarda kesinti ve sosyal haklardaki kayıpları protesto etmek amacıyla Çalışma Bakanlığı'nı işgal ederek bakanlık katında bulunan sekreter ve bakanlık genel müdürünün odalarındaki eşyalara zarar vermişti. Polis tarafından gözaltına alınan 35 sendika üyesi, bu sabah savcılığa sevke dildi. Savcı, kamu binasında yasadışı yollardan bulunma suçunu işledikleri ve eşyalara zarar verdikleri gerekçesiyle 35 kişinin Suçüstü Mahkemesine sevk edilmelerine ve polisin bakanlık bürolarında ayrıntılı bir zarar tespiti yapılmasına karar verdi. Duruşma, şahit bulunmadığı gerekçesiyle 12 Şubat'a ertelendi.

Sendika üyelerine destek vermek için mahkemeye gelen Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Genel Sekreteri Aleka Papariga, sendika üyelerinin yüzü maskeli değil; isim ve soyadları belli kişiler olduklarını belirtti. Öte yandan sol ve aşırı sağ partiler, hükümeti sendika üyelerine karşı terör estirmekle suçladı ve gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılmalarını istedi. KKE, sendika üyelerine planlanmış suç isnadında bulunulduğunu savundu.

BAKAN ODASINA KİLİTLENDİ

Sendika üyelerinin Çalışma Bakanlığı binasında bulunan bir başka büroya gideceklerini belirterek tek tek binaya girdikleri ve ardından da Bakan Yannis Vrutsis'in bulunduğu kata çıktıkları belirtildi. Daha sonra koridorda slogan atarak bakanla görüşme talep eden sendika üyeleri, bakanlık sekreteri ve müdürünün bulunduğu bürodaki eşyalara zarar verdi. Aynı katta bulunan Bakan Vrutsis'in odasına kilitlenerek sendika üyeleriyle karşı karşıya gelmekten kurtulduğu anlaşıldı. Bina dışına çıkan sendika üyeleri ile Çevik Kuvvet arasında arbede yaşanmış, 35 kişi gözaltına alınmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER