ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 14:20

Bakan Yılmaz: "Japonya ile çalışmaya hazırız"


Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Japonya ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Japonya'ya 3 günlük bir ziyaret için gelen Savunma Bakanı Yılmaz, Tokyo'daki temaslarına başladı. Bakan Yılmaz, Japon mevkidaşı Itsunori Onodera ile bir araya geldi. Bakan Yılmaz, Savunma Bakanlığı'nda askeri törenle karşılandı. İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından iki bakan, tören kıtasını selamladı. Törenin ardından heyetler arası görüşmelere geçildi. Bu görüşmeler öncesi konuşan Japon bakan, 2 sene önce yaşanan deprem sonrası Türkiye'nin yaptığı yardımlar için teşekkür etti. Ayrıca Japon vatandaşlarının İran'dan kurtarılmasını hatırlatarak bunun için de teşekkür ederek Türk Havayolları uçağının kaptan pilotu Orhan Suyolcu'nun yakın zaman önce vefatından duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Japonya Savunma Bakanı Onodera, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıdan endişe duyduklarını vurguladı. İki ülke arasında geçen temmuz ayında savunma anlaşmasının imzalandığını hatırlatan Onodera, "Bu anlaşmadan sonra ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz." dedi. Onodera, Kuzey Kore ve Çin ile yaşanan sorunlar olduğunu hatırlatarak, "Bu konularla ilgili öneriler ve tekliflerde bulunmayı düşünüyoruz." dedi.

Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, iki ülkenin zor zamanlarda birbirlerine yardımcı olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz, "Van depremi sonrası Türkiye'nin, Japon kardeşlerin yanımızda olduğunu somut bir şekilde gördü." diye konuştu. İki ülkenin birçok konuda ortak görüşlere sahip olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, "Ülkelerimiz bölgesel ve küresel barış ve istikrarın tesisiyle refahın artırılması bakımından önemli görevler üstlenmektedir. Ortadoğu, Irak ve Afganistan'ın barış, güvenlik ve istikrarı kavuşması yönünde Japonya'nın gösterdiği çabaları takdirle karşılamaktayız. Afgan polisinin ülkemizde eğitimi uluslararası alandaki işbirliğimizin en güzel örneklerinden biridir." diye konuştu. Bakan İsmet Yılmaz, "Barışa ve istikrara katkı sağlayan her çalışmada biz, Japonya ile yan yana birlikte çalışmaya hazırız." diyerek sözlerini noktaladı. Konuşmaların ardından heyetler arası görüşmeler başladı.

Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Çalışmaları Enstitüsü'nde yarın bir konuşma yapacak. Bakan Yılmaz, Ertuğrul Fırkateyni şehitlerinin defnedildiği Kuşimoto'yu da ziyaret edecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER