ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 14:29

Bakan Yazıcı, Kazak-Türk Lisesi’ni ziyaret etti


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kazakistan’ın başkenti Astana’daki resmi temaslarının ikinci gününde, Nurorda Uluslararası Kazak-Türk Lisesi’ni ziyaret etti.

Kazakistan Maliye Bakanı Bolat Jamişev’in davetlisi olarak Kazakistan’a gelen Yazıcı, bugünkü temaslarına Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk işadamları ile Rixos President Astana Otel’de görüştü. Kazak-Türk İşadamları Derneği(KATİAD) tarafından organize edilen toplantıda, bakanlığın faaliyetleri hakkında bilgi veren Yazıcı, işadamlarının sorularını dinledi.

Astana’da faaliyet gösteren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ni de ziyaret eden Bakan ve beraberindekilere, merkezin müdürü İbrahim Yıldırım faaliyetler hakkında bir sunum yaptı. Merkezde Türkçe öğrenen kursiyerler tarafından söylenen Türkçe şarkılar, konukların beğenisini kazandı.
Dünyanın farklı merkezlerinde açılan Yunus Emre Merkezleri’nde Türk kültürü ve sanatının tanıtımının yapıldığını söyleyen Bakan Yazıcı, “Bu merkezlerde herşeyden önce sevginin, kardeşliğin ve hoşgörünün dili olan Türkçe’nin öğretilmesi memnuniyet vericidir” dedi.

Bakan ve beraberindekiler daha sonra Nurorda Uluslararası Kazak-Türk Lisesi’ni ziyaret etti. Bakanı okul girişinde okulun müdürü Orhan Öztomsuk ve öğrenciler çiçeklerle karşıladı. İki minik öğrenci ile hatıra fotoğrafı çektiren bakan, daha sonra okulu gezdi. Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel, okulun öğretmenleri ve Astana’da faaliyet gösteren Türk işadamlarının da hazır bulunduğu ziyarette, öğrenciler bakana minik bir konser sundu. Okulun şeref defterini imzalayan bakan, okulu ziyaret eden devlet adamlarının fotoğrafları arasında kendi fotoğrafını görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Okulun girişinde çekilen aile fotoğrafını çerçeveletip duvara asan okul idaresi bakana sürpriz yaptı.
Okulu ve imkanlarını oldukça beğenen Bakan Yazıcı, okul müdürü Orhan Öztomsuk’a gümüş nazarlık hediye etti. Öztomsuk ise Yazıcı’ya Kazaklarda birliğin sembolü olan Kazak çadırını takdim etti.

Astana’da ki temaslarının ardından bu akşam Almatı’ya geçecek olan Yazıcı, yarın Türkiye’ye hareket edecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER