ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 22:25

Bakan Nikos Dendias saldırıyı kınadı


Yunanistan Kamu Düzeni Bakanı Nikos Dendias, Atina'da aşırı milliyetçi Altın Şafak (Hrisi Avgi) partisinin bürosuna düzenlenen silahlı saldırıyı kınadı.
İki kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan üzüntü duyduğunu ifade eden Dendias, "Kanun her yöne ve herkese uygulanacaktır. Ülkenin herhangi bir neden yüzünden bir hesaplaşma alanına dönüşmesine izin verilmeyecek" dedi.
Yunan medyasına yansıyan haberlerde, Altın Şafak'a düzenlenen silahlı saldırının ardından hükümetin teyakkuza geçtiği belirtilirken, Başbakan Andonis Samaras'ın olayla ilgili sürekli bilgilendirildiği aktarıldı.
Altın Şafak'tan saldırıyla ilgili yapılan açıklamada ise iki kişinin öldüğü saldırıdan, parti bürolarının korunması için polis tahsis etmeyen Samaras hükümeti ve üyeleri hedef haline getiren medyanın sorumlu olduğu ileri sürüldü.
- Soruşturmayı terörle mücadele bürosu üstlendi
Bu arada, çok sayıda polisin sevk edildiği olay yerinde, soruşturmayı üstlenen terörle mücadele ekiplerinin incelemesi sürüyor. Saldırının çevredeki bazı güvenlik kameraları tarafından kaydedildiğinin belirlendiği bildirildi.
Yunan televizyon kanalları, olay yerinde bulunan boş mermi kovanlarının ve diğer bulguların incelenmeye alındığını duyurdu.
Haberlerde, saldırıda hayatını kaybedenlerden birinin 22, diğerinin ise 26 yaşında olduğu belirtilirken, ağır yaralanan 29 yaşındaki üçüncü kişinin Atina Gennimatas Hastanesi'nde tedavi altına alındığı belirtildi. Bu kişilerin Altın Şafak'ın faal üyeleri olduğu da kaydedildi.
Televizyon kanallarına konuşan bazı görgü tanıkları, saldırganların büyük bir motosiklet ile geldiğini ve Altın Şafak bürosunun önünde bulunan gruptan üç kişiye Kalaşnikof tipi silahla ateş ettikten sonra kaçtığını söyledi. Bazı görgü tanıkları ise saldırıda tabanca kullanıldığını ileri sürdü.
Diğer yandan, Altın Şafak'a düzenlenen saldırı muhalefet partileri tarafından kınandı.
Radika Sol İttifak SYRİZA'dan yapılan açıklamada, Altın Şafak'a düzenlenen saldırının aslında demokrasiye ve topluma yönelik olduğu belirtilerek, sös konusu eylemin faşizme zarar vermediği aksine güçlendirdiği vurgulandı.
Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) açıklamasında ise saldırının, amaç ve hizmet ettiği hedefleri açısından ciddi sorular oluşturduğu kaydedildi.
Bağımsız Yunanlılar Partisi Başkanı Panos Kammenos da açıklamasında, Altın Şafak'a düzenlenen saldırıyla "birilerinin ülkeyi iç savaş sürüklemeye hazırlandığını" ifade ederek, vatandaşlara ülkenin egemenliğine saldıranlara karşı birlik halinde direnme çağrısında bulundu.
-Altın Şafaklılar gazetecilere saldırdı
Bu arada, saldırının duyulmasıyla olay yerinde toplanan Altın Şafak mensupları, gazetecilere saldırdı. Bu kişilerin taş ve sopalarla saldırdığı, Anadolu Ajansı foto muhabirinin de aralarında bulunduğu gazeteciler, polis koruması altına alındı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER