ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 16:45

Bakan maaşlarından yüzde 25 kesinti yapıldı


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis kabinesi dün yemin ederek görevlerine başladı.

Rum gazetelerine göre, dünkü tören sırasında Rum Yönetimi Başkanı ve bakanların maaşlarından yüzde 25 azaltmaya gidileceği açıklanırken, bakanlar ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Anastasiadis’in isteği üzerine “mesleki ahlak” beyannamesini de imzaladı.

Rum Alithia gazetesi “Çalışma Vakti” başlığıyla aktardığı haberinde, Anastasiadis hükümetinin dün, yeni bakanların görevlerini resmi olarak üstlenmelerinin ardından iş başı yaptığını yazdı. Yeni bakanların dün Başkanlık Köşkü’nde düzenlenen törende yenin ettiklerini, ardından Anastasiadis’ten mazbatalarını aldıklarını yazan gazete, ilk Bakanlar Kurulu toplantısının da dün yapıldığını aktardı.

Gazete, Bakanlar Kurulu toplantısının sona ermesinin ardından yeni bakanların görevlerini devralmak için görev yerlerine gittiğini kaydetti.

ANASTASİADİS SIKI ÇALIŞMA İSTEDİ

Bir başka Rum gazetesi olan Politis de, yemin töreninde kısa bir konuşma yapan Anastasiadis'in, halk karşısında verdikleri taahhütlerin yerine getirilmesi için bakanlara sıkı ve kolektif çalışma çağrısında bulunduğunu aktardı.

“Halk bizden çok şey bekliyor, sıkı çalışma gerekli.” diyen Anastasiadis, “Hep birlikte siyasi güçler ve meclisle istişare içerisinde halka verdiğimiz taahhütler ve bildirileri yerine getirmeyi başaracağımızdan şüphem yok.” şeklinde konuştu.

Tüm bakanlar adına konuşan Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis is, büyük sorumluluk duygusuna gerek olduğunun bilincinde olduklarını belirterek, “kötü yönetime karşı sıfır müsamaha” teyidinde bulundu. “Bizi sıkı bir iş, özenli çalışma ve yaratıcılık bekliyor.” diyen Kasulis, yüksek sorumluluk ve görev duygusuyla ekonomik fedakarlıklar ve toparlanma çerçevesinde çalışmaları gerektiğini ifade etti.

MAAŞLARDA KESİNTİ

Habere göre Kasulidis, Başkan Anastasiadis’i örnek alarak, yeni bakanların kendi maaşlarından yüzde 25 kesintiye gidilmesi kararını aldıklarını da açıkladı. Başkan Anastasiadis’in kendi talebiyle maaşından kesinti yapıldığını belirten Kasulidis, bakanların maaşlarının yüzde 25 düşürülmesinin de kendi arzularıyla yapıldığını belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER