ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 19:50

Bakan Davutoğlu, Singapur'da temaslarda bulundu


 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brunei’deki ASEAN Zirvesi’nin ardından Singapur’da temaslarda bulundu.

Singapur Meclis Başkanı Halimah Yacob’la görüşen Davutoğlu, ardından ülkenin tarihi ve büyük camilerinden biri olan Sultan Camii’ni gezdi.

Davutoğlu, daha sonar Singapur Cumhurbaşkanı Tony Tan ve Başbakan Lee Hsien Loong tarafından Kabul edildi. İkili görüşmelerde Türkiye ve Singapur arasındaki ilişkilerin önemine ve daha da güçlendirilmesine vurgu yapıldı. Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de gündemde olan konularla ilgili bilgi verdi. Görüşmelerde ayrıca Asya ve Avrupa’daki gelişmelere dair fikir alışverişinde de bulunuldu.

Ahmet Davutoğlu son olarak Singapur Dışişleri Bakanı K. Shanmugam ile görüştü. İki ülke arasındaki ilişkilerden duyulan memnuniyetin dile getirildiği görüşme, Türkiye ve Singapur’un diplomat eğitimi konusunda işbirliği ve öğrenci değişimi yapabilmesini sağlayacak olan mutabakat zabtının imzalanmasıyla sona erdi. Görüşmenin ardından onuruna verilen akşam yemeğine katılan Davutoğlu, bu gece Türkiye’ye hareket edecek.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Singapur’a yaptığı bu ziyaret kendisinin ilk, cumhuriyet tarihinin ise ikinci dışişleri bakanı ziyareti olma özelliğini taşıyor. İlk ziyaret 1987 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu tarafından yapılmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER