ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Aralık 2014 Pazartesi 07:31

Bakan Bozkır'ın Açıklamaları Danimarka'yı kızdırdı

Bakan Bozkırın Açıklamaları Danimarkayı kızdırdı

Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın İsveç’te Türk basınına yaptığı açıklamada Hedegaard Davası'nda Danimarka’yı suçlayıcı sözler kullanması bu ülkedeki politikacıları kızdırdı.


AB Bakanı Volkan Bozkır’ın, İsveç’e yaptığı resmi ziyaret sırasında Türk basınına verdiği demeçte, Hedegaard davası nedeniyle Danimarka’yı eleştirmesi tepkilere yol açtı. Volkan Bozkır’ın "Lars Hedegaard’a saldıran kişinin Türkiye’de serbest bırakılması konusunda Danimarka’nın Türkiye’ye baskı yapması doğru değil. Türkiye baskılara boyun eğmez. Danimarka kendi iç politikasında bir gündem yarattı, medyanın da baskısı ile bu konuyu gündemde tutuyor" sözleri, tepkiye neden oldu. Volkan Bozkır, Stockholm’de Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, zanlının, mahkeme tarafından serbest bırakıldıktan sonra kayıplara karıştığını ve Türk Hükümeti'nin bu konuda yapabileceği başka bir şey kalmadığını söylemişti. Danimarka ve Türkiye’nin dost olduğuna işaret eden Bakan Volkan Bozkır, Danimarka’nın Türkiye’ye baskı yapmaya çalışarak bir yere varamayacağını belirtmişti.


"TÜRKİYE BİR ŞEYLER SAKLIYOR"

AB Bakanı ve Başmüzakereci  Volkan Bozkır’ın sözlerini yanıt veren Danimarka Savunma Bakanı Nicolai Wammen, "Türkiye bu konuda ilk kez eteklerindeki taşları döküyor. Daha önce zanlıyı mahkemenin serbest bıraktığını söylediler. Ama kararla ilgili bir belge gösteremediler. Bu da Türkiye’nin bir şeyler sakladığını, muhtemelen zanlının IŞİD ile rehine değişiminde kullanıldığını gösteriyor" dedi.

Danimarka Halk Partisi Sözcüsü Sören Espersen, Volkan Bozkır’ın Danimarka’yı, konuyu AB’ye taşıdığı için eleştirdiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

"Türkiye iade talebinde bulunulan bir suçluyu serbest bıraktığı için utanması gerekirken, tepki gösterdik diye bize saldırmaktadır. Danimarka’nın AB’ye gitme ve AB’yi konuya dahil etme zamanı gelmiştir. Türkiye’ye hiçbir zaman AB’ye tam üye olamayacağı açık bir şekilde anlatılmalıdır. Bu iş burada bitmelidir."

TÜRKİYE DEPRESYON GEÇİRİYOR

Birlik Listesi Sözcüsü Nikolai Villumsen de Volkan Bozkır’ın Danimarka’yı suçlar açıklamalarının tepkisiz kalmaması gerektiğini belirterek Danimarka’nın Türkiye’ye yaptığı tüm askeri yardımların durdurulmasını istedi. Nikolai Villumsen, "Türkiye bu suçlamalarla depresyon geçiriyor" dedi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard ise yeni bir açıklama yapmayarak, daha önce yaptığı “Hedegaard davası Türkiye ile ilişkilerimizden daha önemli değildir” sözlerinin arkasında durduğunu bildirdi.

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER