ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 16:25

BAE’den 2 milyar dolarlık dış yardım


Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin 2011’de 1,96 milyar dolarlık dış yardımda bulunduğu bildirildi. BAE’nin yardımları 2010’da 763 milyon dolar olarak açıklandı ve bu süreçte 120’nin üzerinde ülkeye yardım gönderildi.

Yardımlardaki artışta özellikle bazı Arap ülkelerinde baş gösteren karmaşanın etkili olduğu öğrenildi. Çoğunluğu Arap olmak üzere 30’un üzerindeki ülkeye 170 milyon dolarlık insani yardım gönderildi. Bu yıl yapılan yardımların büyük kısmı da Suriyeli mülteciler için oldu. BAE’nin Ürdün’de 10 milyon dolarlık bir mülteci kampı bulunuyor. Kampta, çocuklar, yetimler, dul bayanlar ve sakatlar başta olmak üzere 25 bin kişi kalabiliyor.
Emirlikler’in uzun yıllardır dış yardımda bulunduğu fakat Şubat 2011’de Libya’da protestoların başlaması ile rakamın artış gösterdiği ifade edildi. Protestolarla beraber sadece silahlı çatışma değil buna bağlı olarak gıda sıkıntısı, ilaç ve benzin ihtiyacı da baş gösterdi.

Şubat 2011 itibariyle BAE’deki tüm yardım kuruluşları tek çatı altında çalışmaya başladı ve yardımlar organize şekilde ihtiyacı olan ülkelere gönderildi. Tunus ve Libya başta olmak üzere ikiye ayrılan Sudan’a, insanlık krizi yaşayan Yemen’e ve halen karmaşa yaşanan Suriye’ye yardımlar ulaştı.

Afrika kıtasındaki Tanzanya, Seyşel, Kenya, Uganda gibi ülkeler ile Kazakistan, Pakistan, Afganistan ve Filistin’e de kalkınma projeleri için yardım yapıldı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Organizasyonu’na göre brüt milli gelirinin yüzde 0,27’sini dış yardım olarak bağışlayan BAE, dünyada Polonya ile 16’ıncı sırada geldi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER