ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 15:35

BAE Devlet Başkanı, Türkmenistan’da

BAE Devlet Başkanı, Türkmenistanda


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan, resmi ziyaret amacıyla Türkmenistan’a geldi. El Nahyan, Uluslararası Aşkabat havaalanında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından karşılandı.

Daha sonra liderler ikili görüşme için Oğuzhan Köşkü’ne geçti. Berdimuhamedov, köşkte El Nahyan’ı askeri tören ile karşıladı. Resmi karşılama töreninin ardından liderler baş başa görüşmeye geçti. Devlet Başkanı Berdimuhamedov, ikili görüşmede yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin ulaştığı seviyeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkmen lider, BAE ile ilişkilerine büyük önem verdiklerini kaydetti. BAE’nin Türkmenistan ekonomisine önemli katkı sağladığını ifade eden Berdimuhamedov, ikili münasebetlerin stratejik boyut kazandığını belirtti.

BAE Devlet Başkanı ise ülkesinin Türkmenistan ile ilişkilerine büyük önem verdiğini belirtti. Türkmenistan’daki yabancı büyükelçilik sayısının fazla olduğuna dikkat çeken konuk lider, bunun da yabancı ülkelerin Türkmenistan ile münasebetlerine fazlasıyla önem verdiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

İki lider daha sonra heyetler arası görüşmeye katıldı. Türkmen lider, burada yaptığı açıklamasında görüşmede; ekonomi, eğitim, ticaret gibi pek çok alandaki işbirliği konularını değerlendirdiklerini kaydetti.

Berdimuhamedov, her iki tarafın ilişkilerin daha da arttırılmasına sıcak baktığını belirtti.

Heyetler arası görüşmeler sırasında Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile BAE Dışişleri Bakanlığı arasında 2013 eylem planına imza atıldı. Ayrıca, ülkeler arasında standardizasyon alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER