ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 21:27

Babacan: Son 10 yılda dünyada ekonomik dengeler değişti

Babacan: Son 10 yılda dünyada ekonomik dengeler değişti


Son 10 yılda küresel ekonominin görünümünün değiştiğini ifade eden Başkaban Yardımcısı Ali Babacan, gelişmiş ülkelerin gelişmekte ve yükselen pazar ülkeleri ile dünya gelirini daha fazla paylaşmaya başladığını söyledi. Global ekonomik güç merkezinin sismik olarak Doğu’ya kaydığını belirten Babacan, kürsel gücün geçtiğimiz on yılda keskin bir şekilde değiştiğini söyledi. Babacan şöyle konuştu; ‘‘Gelişmiş ülkeler dünya ekonomisindeki payları 2000 yılında yüzde 63 iken, bugün bu oran yüzde 51’e gerilemiştir. Bunun yerine yükselen pazar ile gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomideki payları aynı dönemde yüzde 12 artarak yüzde 49’a yükselmiştir.’’

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile BM Genel Kurulu Başkanı Vuk Jeremiç tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘‘BM ve Küresel Ekonomi Yönetimi’’ başlıklı tematik toplantıda konuşan Babacan, ‘‘Bu güç kaymasına paralel olarak, küresel yönetim mimarisinde yükselen piyasaların sesi ve katılımını arttırmak amacıyla IMF ve Dünya Bankası’nda reform isteği daha fazla seslendirilmeye başlanmıştır.’’ dedi.

G7 ya da G8 mekanizması yerine G20 ülkelerinin küresel ekonomide daha etkin hale geldiğine işaret eden Babacan, bu yapının global krizle mücadele, yapının sağlamlaştırılması ve küresel kalkınmaya daha fazla yardım eder hale geldiğini söyledi.

G20’nin G7 veya G8’e göre temsil açısından daha geniş katılımlı, farklı NGO’ların dahi fikirlerini alan bir kurum olduğuna işaret eden Babacan, ‘‘Etkili bir küresel yönetim mekanizması için temel zorluk hızlı ve etkili şekilde sonuç odaklı karar verme yetisine ulaşabilmek amacıyla temsil dengeli olmalı.’’ dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER