ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 13:42

Azerbaycanlı vatandaşlar Moskova Büyükelçiliği’nde oy kullandı


Rusya’da yaşayan Azerbaycanlı vatandaşlar Azerbaycan Moskova Büyükelçiliği’nde cumhurbaşkanını seçmek için oy kullandı. Azerbaycan Moskova Büyükelçiliği’nde konulan seçim sandığında yaklaşık 2 bin Azeri vatandaşının oy kullanacağı belirtildi. Azerbaycan vatandaşlarının St. Peterburg ve diğer şehirlerde bulunan konsolosluklar kurulan sandıklarda da oy kullanacakları kaydedildi.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Azerbaycan Moskova Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in siyaseti sayesinde Azerbaycan’ın her alanda çok geliştiğini söyledi.

AZERBAYCAN GÜVENLİ ELLERDE

Büyükelçi Bülbüloğlu, “Bugün burada seçim heyecanını yaşıyoruz. Elçilik olarak Rusya’da ciddi hazırlık yaptık. Buradaki konsolosluk kayıtlarında oy verecek kişi sayısı bin 500’den fazla. Yaklaşık 2 bin seçmen bekliyoruz. Seçim bağlamında daha önce Azeri işçi, öğrenci ve başka vatandaşlarımızın oy kullanması için görüşmeler yaptık. Hatta bazı yakın kentlere otobüsler bile gönderdik. İnanıyorum ki, hikmet sahibi Azeri halkımız doğru insana oyunu verecek. Azerbaycan son 10 yılda büyük başarılara imza attı. Uluslararası arenada, iç ve dış siyasetinde Azerbaycan parlak çalışma ve siyaset yürütüyor. Tüm bu saydıklarım şunu kanıtlıyor: Bugün Azerbaycan’ın iktidarı güvenli ellerde.” dedi.

Son 10 yılda Rusya’da Azerbaycan’ın imajının olumlu yönde değiştiğine dikkat çeken Bülbüloğlu, “Burada başta Cumhurbaşkanı Aliyev olmak üzere herkesin büyük emeği var. Öğrencilerimiz, aydınlarımız ve genelde tüm halkımızın. Artık Azerbaycan’dan Rusya’ya işçi olarak çalışmaya gelmiyorlar. Orada ekonomik kalkınma devam ettiği için Azeri gençler kalifiye eleman olarak Rusya’ya gelmeyi tercih ediyor. Rusya’ya artık doktor ve mühendislerimiz geliyor. Genel olarak Azerbaycan ve Rusya arasında her alanda güzel işbirliğimiz devam ediyor. Rusya’ya Azeriler dün gelmedi. Asırlar önce atalarımız Rusya’da yaşamaya başladı, buraya yerleşti. Dostluğumuz devam ediyor.” şeklinde konuştu.

AZERİ ÖĞRENCİ: OYUMU GELECEĞİMİZE ATTIM

Vladimir kentinde üniversite eğitimi alan Ruslan, “Bugün seçim heyecanını yaşıyorum. Aynı zamanda sorumluluk hissi taşıyorum, bugün Azerbaycan’ın geleceğine oyumuzu veriyoruz. 6 yıldır Rusya’da yaşıyorum ve Azeri Gençler Birliği’nin Vladimir bölge sorumlusuyum. Cumhurbaşkanı Aliyev’in güzel siyaseti sayesinde Rusya’da halkımızın imajı değişti.” dedi.

Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı Felsefe Enstitüsü’nde görev yapan akademisyen Ariz Gözelov, “Bugün Azeri halkının önemli bir günü. Bayram havasını yaşıyoruz. Oyumu Aliyev’e verdim. Çünkü Azerbaycan’ın bugünkü kalkınması onun sayesinde oldu. Geleceğimiz için Aliyev’e oy vermemiz lazım.” çağrısında bulundu.

2003’ten bu yana görevde bulunan İlham Aliyev’in üçüncü dönem seçilmesine kesin gözü ile bakılıyor. Sandık başı anket sonuçlarına göre Aliyev oyların yüzde 90’ınından fazlasını aldı. 2009’da yapılan anayasa değişikliği ile üçüncü dönem seçimlere katılabilmesinin önü açılan Aliyev seçim kampanya sürecinde diğer 9 adayla televizyon tartışmalarına katılmadı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER