ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 15:08

Azerbaycan'da "Azerspace” sevinci


 Azerbaycan'ın ilk telekomünikasyon uydusu “Azerspace” yörüngeye başarıyla yerleştirildi.Fransız Guyana'sının Kouro uzay üssünden yerel saatle 02:11 de uzaya fırlatılan uydu 35 dakika sonra yörüngesine oturdu.Fırlatma işlemini gerçekleştiren Fransız şirketi Arian Space Azerspace ile birlikte İspanya'nın Amazon 3 isimli uydusunu da uzaya götürdü. 46 derece Doğu boylamına yerleştirilen uydu Azerbaycan, Orta Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerine telekomünikasyon hizmetleri verecek.Uydunun kapasitesinin yüzde 20’si Azerbaycan’ın kendi ihtiyaçları için kullanılacak. Geriye kalan yüzde 80’lik kapasite ise diğer ülkelere satılacak.Ağırlığı 3,2 ton olan Azerspace-1 uydusu ABD’nin Orbital şirketi tarafından üretildi.Uydu kapasitesinin yaklaşık yüzde 40’lık bölümü ile ilgili ön satış anlaşmaları artık imzalandı.

CUMHURBAŞKANI ALİYEV TEBRİK MESAJI YAYINLADI

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin ilk telekomünikasyon uydusunun başarıyla yörüngeye oturtulmasından dolayı tebrik mesajı yayınladı. Ülkenin resmi haber ajansı olan Azertac'da yayınlanan mesajda Aliyev söyle dedi '' Bugün Azerbaycan’ın ilk telekomünikasyon uydusu yörüngeye çıkarıldı. Bu tarihi olay vesilesiyle tüm Azerbaycan halkını en içten dileklerimle kutluyorum.”

Elde edilen başarı dolayısıyla emeği geçen tüm kurumlara ve kişilere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Aliyev şunları ekledi “Öncelikle Azerbaycanlı uzmanlara teşekkür etmek istiyorum. Uydumuzun çalışmasını kontrol edecek elemanlarımız artık profesyonel birer uzman ve bizim gururumuz. Bu işte görev alan personelin büyük çoğunluğunun Azerbaycan vatandaşı olması bizleri memnun ediyor. Öte yandan, uydumuzun yörüngeye çıkarılması uluslararası bir işbirliği sayesinde mümkün oldu. Bu başarıda ABD’nin Orbital ve Fransa’nın Ariane Space şirketlerinin payı büyük. Tüm alanlarda olduğu gibi uzay sanayisi alanında da uluslararası işbirliğinin meyvelerini artık toplamaya başladık.”

YENİ UYDULAR YOLDA

Cumhurbaşkanı Aliyev, yeni uyduların yörüngeye çıkarılması projelerinin aktif bir biçimde yürütüldüğünü ve iki uydunun daha 2015 ve 2016 yıllarında fırlatılacağını bildirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER