ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 16:23

Ayrılıkçılar iki Ukrayna uçağını vurdu

Ayrılıkçılar iki Ukrayna uçağını vurdu

Rus yanlısı kuvvetler, Ukrayna'nın iki savaş uçağını vurduklarını açıkladı.


Ukrayna’nın doğu bölgesinde tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Rusya yanlısı milis güçler, Ukrayna’ya ait iki adet SU-25 tip savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı.

Sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) milis güçler sözcüsü Interfax’a yaptığı açıklamada, “Snijne’ye yakın alanda bir Su-25 düşürdük. Pilotlardan biri atlamayı başardı. Bölgede onu araştırıyoruz. Bir diğer Su-25’de kuzeyde bir alana düştü.” dedi.

DPR sözcüsü savaş uçaklarının Marinovka’da güvenlik noktasına ateş açtıklarını, saldırıya karşılık verildiğini ifade etti.

Lugansk bölgesi yetkilileri de iki uçak daha düşürdüklerini iddia etti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Oleksiy Dmitraşkovski, Savur Mogila’da iki adet savaş uçaklarının düştüğünü doğruladı. Sözcüye göre uçakların her birinde ikişer pilot görev yapıyordu.

Ukrayna’nın doğu bölgesinde kontrolü sağlamak için ordu yoğun operasyonlarına devam ederken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da kısmi seferberlik ilan etti. Parlamentonun daha önce kabul ettiği ve Poroşenko’nun imzaladığı yasaya göre 45 gün süreli ülke genelinde kısmi seferberlik ilan edildi. Yerel yöneticilerin kamu ve sivil bina ve diğer araçları gerekli görülmesi durumunda geçici süre ile ordunun kullanımına sunacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER