ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Temmuz 2014 Pazar 16:41

Ayrılıkçılar Donetsk'e yoğunlaşacak

Ayrılıkçılar Donetske yoğunlaşacak

Slavyansk'tan dün kaçan ayrılıkçıların liderlerinden İgor Strelkov, artık Donetsk kentinin savunmasına ağırlık vereceklerini bildirdi.


Ukrayna ordusunun kontrolüne geçen Slavyansk'tan dün kaçan ayrılıkçıların liderlerinden İgor Strelkov, artık Donetsk kentinin savunmasına ağırlık vereceklerini bildirdi.
Slavyansk'ı nisan ayından beri kontrolünde tutan Rusya yanlısı silahlı ayrılıkçıların liderlerinden İgor Strelkov, kentin ordunun kontrolüne geçmesi ve ayrılıkçıların da kentten ayrılmasının ardından açıklamalarda bulundu.
Kendisini ayrılıkçıların ilan ettiği "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin savunma bakanı olarak tanıtan İgor Strelkov, Slavyansk'taki kuşatmadan çıkarken verdikleri kaybın çok yüksek olmadığını, ayrılıkçıları destekleyen çok sayıda kişi ve onların ailelerini kentten çıkarmayı başardıklarını belirtti. Strelkov, silahlı ayrılıkçıların ve mühimmatın yaklaşık yüzde 90'ını kentten çıkardıklarını kaydetti.
Mücadelelerine devam edeceklerini vurgulayan Strelkov, "Artık geçmişte yaptığımız hataları tekrarlamamaya gayret göstereceğiz. Düşmanın saldırılarına daha dikkatli hazırlanacağız ve kilit noktaların kontrolünü kolayca vermemeye çalışacağız. Donetsk'in savunması, küçük bir kent olan Slavyansk'a göre daha kolay" diye konuştu.
Bu arada, Ukrayna Güvenlik Servisi'nden yapılan açıklamada, Slavyansk'ta yapılan operasyonla Ukrayna askerine yönelik saldırılarda yer alan dört ayrılıkçının yakalandığı, yakalananlar arasında iki liderlerin bulunduğu bildirildi.
Nisan ayından bu yana Slavyansk'ı kontrolünde tutan ayrılıkçılar, Ukrayna ordusunun giderek artan saldırılarının ardından dün erken saatlerde üç kamyon, üç tank ve çok sayıda askeri ve binek araçtan oluşturdukları konvoyla hükümet güçlerinin kuşatmasını yararak yakındaki Kramatorsk kentine girmiş, daha sonra da Donetsk şehrine konuşlanma kararı almıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER