ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 15:26

Ayılar sel baskınından helikopterle kurtarıldı

Ayılar sel baskınından helikopterle kurtarıldı


Rusya Acil Durum Bakanlığı’na ait kurtarma ekipleri, Uzak doğu bölgesinde sular altında kalan tatil beldesinde bulunan kafeste tutulan iki ayıyı özel bir operasyonla kurtardı.

Son 120 yılın en büyük sel felaketlerinin yaşandığı Amur Bölgesi’nde kafeste tutulan iki ayı 800 metre kadar yüksek bir alana yerleştirildi.

Zelyonaya tatil bölgesi direktörü Grigori Nikişin basına yaptığı açıklamada, “Biz ayılar için yüksekte özel bir alan oluşturduk. Bir de bakıcı kiraladık. Su seviyeleri düşene kadar onları orada besleyeceğiz. Sonra da tatil bölgesine getireceğiz.” dedi.

Ayıların helikopterle seyahatlerinde sağlıklı kalabilmeleri için sakinleştirici verildi. Ayıların su ile kaplı kafeste iki haftadır yaşam mücadelesi verdiği belirtiliyor.

Ayılar daha önce de ödenek yokluğu nedeni ile zor durumda olan yerel bir hayvanat bahçesinden Zelyonaya tatil kampına getirilmişti.

Rusya’nın uzak doğu bölgesinde Amur nehrinde sular yükselmeye devam ediyor. Suların 7 metreye ulaşması durumunda bölgeden en az 100 bin kişinin tahliye edilmesi gerekecek. Acil Durum Bakanlığı görevlileri şimdiden 30 bine yakın kişiyi tahliye etmiş durumda. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER