ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 14:22

Avusturya'da Türk kökenli üç milletvekili yemin etti


Avusturya’da 183 milletvekili yemin ederek göreve başladı. Üç Türkiye kökenli milletvekili Alev Korun, Berivan Aslan (Yeşiller), Nurten Yılmaz (Sosyal Demokrat Parti) ve Fas asıllı Asdin Al Habbasi (Avusturya Halk Partisi) de yemin ederek göreve başladı. Bu şekilde tarihte ilk kez üç parti grubunda yabancı kökenli milletvekilleri bulunmuş oldu.

30 yaşından genç 9 siyasetçinin görev yapacağı mecliste sadece 2 işçi milletvekili bulunuyor. Avusturya meclisinin eğitim düzeyi ise gittikçe yükseliyor. Yüzde 46,5 oranında üniversite mezunu olan yeni milletvekillerinden 12’si ise çiftçi. 63 isim ilk kez meclise girdi.

İlk oturumda Meclis Başkanlığı görevine Barbara Prammer oy birliğiyle tekrar seçildi. Meclis 2. Başkanılığı'na Halk Partili Karlheinz Kopf seçilirken, aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi Milletvekili Norbert Hofer Meclis 3. Başkan oldu.

52 milletvekili ile meclisteki en kalabalık grup olan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPÖ) Grup Başkanlığı’na Josef Cap’ın yerine Andreas Schieder getirildi. Aynı şekilde 47 üyeli Halk Partisi’nin (ÖVP) Grup Başkanı Reinhard Lopatka oldu. Dört hafta içerisinde kurulması beklenen büyük koalisyon konusunda gözler müzakerelerde. Son yapılan kamuoyu yoklamalarında oy kaybetmeye devam eden iki partinin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER