ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 16:41

Avusturya’da ırkçı örgüte operasyon


Avusturya’nın Ried ve Vöcklabruck şehirlerinde Objekt21 isimli bir örgüte polis tarafından operasyon yapıldı. 200 üyesi olduğu bildirilen örgüt üyelerinin evlerinde ve örgüt merkezinde yapılan aramalarda patlayıcılar, silahlar, Nazi sembolleri ve bayrakları ele geçirildi. Irkçı örgütün Vöcklabruck’daki merkezini basan polisler 10 kilogram patlayıcı, silahlar ve silahlara ait mühimmata el koydu.

Wels Savcılığı’ndan yapılan açıklamada 80 kişinin ifadesinin alındığı, 24’ünün tutuklandığı, 10 kişinin de gözaltında tutulduğu bilgisi verildi. Savcılık gözaltına alınan kişilerin suçların itiraf ettiklerini açıkladı. Örgüt üyelerinin özellikle hırsızlık, soygun, silah kaçakçılığı, hayat kadınlarının çalıştığı lokallere saldırı gibi suçlar işlediği iddia ediliyor. 23 ayrı olaya karıştığı duyurulan örgütün verdiği zararın 3,5 milyon Euro olduğu belirtildi.

ÖRGÜT MERKEZİ OSCARLI YÖNETMENİN BABASINA AİT

Irkçıların örgüt merkezinin Oscarlı yönetmen Stefan Ruzowitzky’nin babasına ait olduğu ortaya çıktı. Ruzowitzky ödülü "En İyi Yabancı Film" dalında Yahudi Soykırımı'nın konu edildiği "The Counterfeiters" filmi ile almıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER