ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 14:14

Avusturya'da "hoşgörü sempozyumu"

Avusturyada "hoşgörü sempozyumu"


TBMM ile AB'nin ortaklaşa düzenlediği ve iki gün sürecek ''Hoşgörü Sempozyumu'' Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu, komisyonun ‘parlamentolar arası değişim ve diyalog‘ projesine ilişkin bilgiler aktardı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise İİT'nin kültürler arasındaki diyaloğun geliştirilmesi ve yanlış anlaşılmaların giderilmesi için yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi vererek, Avrupa'da yaşayan Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılık ve hoşgörüsüzlüğün sebeplerini ve sonuçlarını aktardı. İhsanoğlu, İslamofobi'nin nefret suçunun temelini oluşturduğunu belirttiği konuşmasında ,Batı hükumetlerinin öncelikle bu sorunla yüzleşmeleri gerektiğini belirtti. Batı'nın "Nefret Suçu" tanımını net bir şekilde ortaya koymasını, toplumu bilinçlendirmesini, kanuni düzenlemeleri yapıp bir an önce uygulaması gerektiğini söyledi.

Yetkililerin Avrupa'da yaşayan Müslüman topluluk ve sivil toplum kuruluşlarına da destek vermelerinin, bu toplulukların ötekileştirilmesinin önüne geçebileceğini ifade eden İhsanoğlu; böylesi nefret söylemlerinden arındırılmış, diyaloğun ön planda olduğu, her bireyin sağlam bir aidiyet duygusu taşıdığı, güçlü ve kaynaşmış topluluklar oluşturulmasını ümit ettiğini belirtti

Sempozyuma AB üye ülkelerin parlamentolarından 23 milletvekilinin yanı sıra siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu 80 kişi katılıyor. Sempozyumda ''Hoşgörü ve karşılıklı anlayışın teşvikine yönelik stratejiler, Türkiye ve AB arasında ortak değerlere dayalı köprüler kurulması, kültürler arası diyaloğun önündeki engellerle mücadele, Türkiye ve AB'de hoşgörünün teşvikinde medyanın rolü” gibi konularda fikir alışverişinde bulunuldu.

Programa Peygamber Efendimiz’e hakaret etmekten suçlu bulunarak hapis ve para cezasına çarptırılan Avusturya Milletvekili Susanne Winter de katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER