ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ekim 2014 Pazartesi 09:53

Avustralya'da burka yasağı kalktı

Avustralyada burka yasağı kalktı

Avustralya'da, burka giyen kadınların, Federal Parlamento’da oturumları ancak camlı bölmeden izlemelerini zorunlu kılan kurallar kaldırıldı.


Meclis Hizmetler Servisi'nden (DPS) yapılan açıklamada, parlamentoyu ziyaret edecek burkalı Müslüman kadınların, oturumları genellikle okul çocuklarının izlediği camlı bölmelerden takip etmelerini mecbur bırakan kuralların geri çekildiği duyuruldu.

Ekim ayı başında Avustralya Federal Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Bronwyn Bishop ve Senato Başkanı Stephen Parry, ziyarete gelen Müslüman kadınların, meclis oturumlarını, daha çok öğrencilerin kullandığı ses yalıtımlı camlı bölmeden izlemeleri kuralını getirmişti.  

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, burka için "çok göze batıcı" yorumunu yaparak, ‘"Keşke kadınlar tarafından giyilmese ama biz özgür bir ülkeyiz" ifadesini kullanmış ancak gelen yoğun tepkiler üzerine yeni bir açıklama yapıp Bishop’a alınan kararı yeniden düşünmesini önermişti.

Kimlik tespiti için burka açılacak

Parlamento’yu burka giyerek ziyaret etmek isteyen Müslüman kadınların yeni kurallara göre güvenlik kapısında kimlik tespiti yapılabilmesi için yüzlerini kısa süre açması gerekiyor.

Kimlik tespiti yapılan burkalı Müslüman kadınlar halka açık yerlerde gezip parlamento oturumlarını izleyebilecek.

Anamuhalefetteki Avustralya İşçi Partisi’nin (ALP) önde gelen isimlerinden Tony Burke, parlamentoyu burka giyerek ziyaret edecek Müslüman kadınlara yapılan ayrımcılıktan geri dönülmesini memnuniyetle karşıladıklarını ancak senato ve meclis başkanlarının cevap vermesi gereken sorular olduğunu belirtti. Burke, "Böyle ayrımcılık yapılması fikrine ne sebep oldu" diye sordu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER