ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 16:52

Avustralya, Müslüman Bakan Husiç’e sahip çıktı


Avustralya'da yeni kurulan Başbakan Kevin Rudd hükümetinde yer alarak ilk Müslüman hükümet üyesi Bosna-Hersek kökenli Edham Nurredin Husiç'in Kur’anı Kerim üzerinde yemin etmesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor.

Edham Nurredin Husiç’in elinde Kur’anı Kerim’le yemin etmesini ‘harika bir olay’ olarak değerlendiren Genel Vali Quentin Bryce, böyle bir tavrın Avustralya için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Avustralya’nın çokkültürlü bir ülke olması nedeniyle bu durumun çok önemli olduğunu belirten Genel Vali Bryce, “Ülkemiz için çok harika bir gün. Bu durum, ülkemizin çokkültürülük ve açılım konusunda ortaya koyduğu bir dönüm noktasıdır.” dedi.

Öte yandan Avustralya’da ilk kez gerçekleşen ‘Kur’anı Kerimle yemin’ konusu, ülke medyasında geniş yankı uyandırdı. Konuyla ilgili bir soru üzerine Liberal Parti Genel Başbakanı ve Ana Muhalefet lideri Tonny Abbot yaptığı açıklamada, herkesi saygılı olmaya davet etti. Tonny Abbott, “Tepki gösterenlerin Sayın Husiç’in kararına saygılı olması lazım. Ben onun bu kararına saygı duyuyorum. Avustralya halkının da böyle baktığını düşünüyorum." dedi.

İşçi Partisi Milletvekili Husiç, gerek kendi inancında gerekse farklı inançlarda insanları bölmek için çabalayan kişilerin olabileceğini dile getirerek, "Fakat önemli olan, belirsiz köşelerden gelen sert sözler yüzünden tahriklere kapılmamak." dedi.

Başbakan Rudd, Müslüman toplumunun takdirini kazanıyor
Edham Nurredin Husiç, yeni kurulan hükümet kabinesinde, Başbakan Kevin Rudd’ın parlamento işlerinden sorumlu yardımcısı olarak görev yapacak.

Öte yandan bir önceki Başbakan Julia Gillard döneminde, ülkenin Federal Dışişleri Bakanlığı'nı yapan Kevin Rudd’un girişimleriyle, Avustralya ile İslam İşbirliği Teşkilatı arasında görüşmeler başlatılmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER