ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Ağustos 2014 Çarşamba 10:52

Avustralya askerleri Irak'a dönebilir

Avustralya askerleri Iraka dönebilir

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Irak'taki durumun kötüleşmesinin ardından Avustralya askerlerinin sınırlı bir kapsamda, müttefiklerle yapılacak bir plan dahilinde "soykırımı önlemek" için Irak'a dönebileceğini söyledi.Tony Abbott, resmi ziyaret için bulunduğu İngiltere'de Dışişleri Bakanı Philip Hammond, İngiliz savunma ve istihbarat yetkilileri ile Irak'ın kuzeyinde Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) faaliyetlerine ilişkin görüşmeler yaptı.

Görüşmelerin ardından basına konuşan Abbott, "Müttefiklerimiz ile yaptığımız görüşmeler kapsamında Avustralya askerleri Irak'a dönebilir" dedi. Abbott, "Bu aslında masum kadın, erkek ve çocukları canice saldıranlardan korumak için tasarlanan bir insani misyon olabilir" diye konuştu.

Abbott, Avustralya askerlerinin Irak'taki görevinin önceki gibi olmayıp, sınırlı kalacağını vurgulayarak, bu seferki görevin "soykırımı önlemek" olacağını belirtti.

Avustralya 4 bin mülteci alacak 

Avustralya Federal Göç Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avustralya'nın özel insani yardım programı çerçevesinde acil olarak 4 bin mülteci alacağı bildirildi.

Açıklamada, bu mülteci kabul programının Irak'ta IŞİD tarafından hedef alınan Hristiyanları korumak amacıyla yürütüleceği açıklandı. Göç Bakanlığı, Irak ve Suriye'deki durumun yakından izlendiğini, mülteci programının yapılacak acil müdahalelerin bir parçası olduğunu kaydetti.

Öte yandan, Avustralya'da ana muhalefet partisi Avustralya İşçi Partisi, federal hükümet tarafından Irak'ın kuzeyine yapılan yardımların yetersiz olduğunu hatırlatarak, bunun acilen artırılmasını talep etti.

Avustralya İşçi Partisi Sözcüsü Tanya Plibersek, savaştan etkilenen insanlara daha fazla yardım yapılması gerektiğini vurgulayarak, federal bütçede dış yardımlarda kesintiye gidilmesini eleştirdi. Plibersek, "Hükümetin geçen yıl 7,7 milyon dolar deniz aşırı kalkınma yardımında bulunması şok edici. Avustralya, Irak halkı için daha fazla yardım yapabilme kapasitesine sahip" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER