ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 15:26

Avrupa'nın ortasında can pazarı: 78 ölü

Avrupanın ortasında can pazarı: 78 ölü

İspanya'da Madrid-Ourense seferini yapan bir yolcu treninin raydan çıkması sonucu, onlarca kişi hayatını kaybetti.


İspanya'nın Galiçya bölgesinde meydana gelen kazada 247 yolcunun bulunduğu trende 78 insan hayatını kaybetti ve 143 kişi de yaralı olarak kurtuldu.

Yetkililer hayatını kaybedenlerden 4'ünün hastanede öldüğünü ifade ederken, yaralıların 20'sinin de durumunun ağır olduğunu ifade etti.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

NORMALDEN HIZLI GİDİYORMUŞ

Feci tren kazasının ardından makinistin telefon konuşmaları basına yansıdı.

Kazanın hemen ardından Galisya Özerk Hükümeti delegesi Samuel Juarez'le irtibata geçen makinist, Santiago istasyonu yakınlarında saatte 80 kilometre gitmesi gereken yerde 190 kilometre hızla gittiğini söylüyor.

Sırtının ağrıdığını ve kabinden çıkamadığını belirten makinist, "Biz insanız! Biz insanız" ifadelerini tekrarlıyor ve "Umarım ölü yoktur çünkü sorumlu ben olurum" diyor.

Trenin iki makinisti de yaralı olarak kurtulurken, bir makinistin olayın şaşkınlığıyla sürekli, "Raydan çıkardım, ne yapacağım, ben ne yapacağım" sözlerini tekrarladığı kaydedilmişti.

40 YILDIR MEYDANA GELEN EN KÖTÜ TREN KAZASı

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un olay yerinde bulunan Bayındırlık Bakanı Ana Pastor'dan gelişmeleri yakından takip ettiği kaydedildi. Olayın son 40 yıldır İspanya'da meydana gelen en büyük bilançolu tren kazası olduğu ifade ediliyor.

3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Olay yerini ziyaret eden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, "Uzun zaman hafızamızda yer edecek olan bu korkunç kaza sebebiyle İspanya'da 3 günlük yas ilan edilmesi için karar imzalayacağım." dedi.

Bugün öğle saatlerinde de İspanya'nın tüm kamu kuruluşlarında bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 

TÜRK YOLCU YOK!

İspanya'nın kuzeybatısında dün akşam kaza yapan trende Türk yolcu olmadığı belirtildi. Trende biletli bir Türk vatandaşı bulunmuyordu.

Söz konusu tren kazasında en az 78 kişi öldü. Hastanelere kaldırılan 178 kişiden 95'inin tedavileri sürüyor. 4'ü çocuk 36 yaralının ise durumları ağır. 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER