ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 18:45

Avrupalı sosyal durumdan endişeli


Avrupa’da işsizlik rekor seviyelere tırmanırken, sosyal devlet özelliği ile öne çıkan birçok Avrupa ülkesinde sosyal güvencenin zorunlu cılızlaşması endişelere sebep oluyor. Avrupa Komisyonu, 2013’ten pek de ümitli olmadığının altını çizerken, Avrupa’nın geldiği sosyal yetersizlikten duyduğu kötümserliği dile getirdi.

Avrupa Komisyonu, Avrupa’da giderek artan işsizlik ve fakirliğin endişe verici boyutlara ulaştığını kaydetti. Yıllardır süren ekonomik krizle birlikte, birçok ülkede sosyal güvence sisteminde zafiyetler oluştuğuna dikkat çeken Avrupa Komisyonu Sosyal Hizmetler Komiseri Laszlo Andor, AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barosso’nun krizi geride bıraktıkları açıklamasının tersine 2013 senesinin çok da iç açıcı geçmeyeceğine inandığını söyledi.

Avrupa İstatistik Bürosu Eurostat’ın yayınladığı son işsizlik raporunda Euro Bölgesi’ndeki işsizliğin rekor seviyeye ulaştığını ortaya koymasının ardından Komisyon’un ‘İzdiham ve Sosyal Gelişim 2012’ adlı raporu açıklandı. Gözlemciler, Avrupa’daki sosyal yapının kararmasını AB Komisyonu Sosyal Hizmetler Komiseri Laszlo Andor’un onaylamaktan başka seçeneğinin bulunmadığını belirtiyor. Artan işsizliğin yanı sıra birçok üye ülkede gelirlerdeki düşüşlerle birlikte sosyal güvence alanındaki daralmalar göze çarpıyor. Sosyal güvencelerin iyileşmesi konusunda yakın gelecekte iyimser bir tablo çizmeyen Komiser Andor, ‘‘Daha 2007’de sosyal güvence sisteminin herhangi bir krizle karşı karşıya kalan Avrupalıları koruyacağı kaydediliyordu. Maalesef bugün bunun aksini görüyoruz. Yetersiz kalınıyor.’’ şeklinde konuştu. Yunanistan ve İspanya gibi Güney Avrupa’da ailelerin geçimlerinde yüzde 17’lere varan gerilemeler yaşandığını kaydetti. Bununla beraber AB Komiseri Andor, krizden çıkış için Komisyonun çizdiği yol haritasının önemine bir kez daha vurgu yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER