ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 12:42

Avrupa'da ilk ezana canlı yayın

Avrupada ilk ezana canlı yayın

Avrupa'da minareden ilk ezan İsveç'in başkenti Stockholm'de okundu. BU sada Müslümanlara duygusal anlar yaşattı.


Avrupa'da bir ilk yaşandı. İsveç'in başkenti Stockholm'de minareden yükselen 'Allahuekber' sesleri, yıllardır ezana hasret kalan gurbetçilere duygulu anlar yaşattı.

MÜSLÜMANLAR AKIN ETTİ

İsveç'in başkenti Stockholm'deki Fittja Ulu Cami minarelerinden cuma günleri ezan okunması için yapılan başvuruya Botkyrka Belediye Meclisi'nden olumlu karar çıkmış; emniyet güçleri de yaptıkları teknik incelemeleri tamamlayarak, camiden hoparlörle ezan okunmasına onay vermişti. Onayın ardından ilk minareden ezan bu cuma günü okundu. Ezanın okunacağını haber alan Müslümanlar tarihi olaya şahitlik etmek için Fittja Ulu Camiine akın etti.

TV NAKLEN VERDİ

Minareden okunan ezanın İsveç'in açık bir toplum olduğunu bir kere daha gösterdiğini söyleyen Fittja Ulu Cami Başkanı İsmail Okur, 1973'ten beri Stockholm'de yaşadığını ilk defa bu kadar heyecanlı ve mutlu olduğunu söyledi. 'Bu sese adeta hasret kalmıştık' diyen Okur, minareden ezan okunma yönündeki önergeyi kabul eden Botkyrka Belediye Meclis üyelerine ve her türlü kolaylığı gösteren İsveç polisine teşekkür etti.

İlk ezanın deneme amaçlı okunduğunu ifade eden Okur, 'Gelecek hafta Kutlu Doğum programı dolayısıyla İsveç'e gelecek Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve yanında gelecek güzel sesli bir müezzinle daha güzel bir açılış yapacağız' diye konuştu. Ezanı okuyan Engin Öğcem ise duygularını tarif edecek kelime bulamadığını ifade etti ve bu adımın bütün insanlığa hayırlı olmasını diledi. Cami avlusuna kamp kuran İsveç basını olaya büyük ilgi gösterdi. Ezanın okunuşunu birçok televizyon kanalı naklen verirken, cami cemaati ile de röportajlar yapıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER