ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 16:58

Avrupa’da artan ayrımcılığın sebebi

Avrupada artan ayrımcılığın sebebi


Avrupa’da artan ayrımcılık ve İslamofobi Brüksel’de masaya yatırıldı. Toplumsal Bütünlük için Avrupalı Müslümanlar İnisiyatifi'nin (EMISCO)’ Avrupa Parlamentosu'nda (AP) gerçekleştirdiği “Müslüman Toplulukların Temel Haklarını Korumak ve Teşvik etmek” konulu panelde, Avrupa’da artan ırkçılık ve ayrımcılığın önüne bizzat hükümetlerin geçebileceği kaydedildi.

"Müslüman Toplulukların Temel Haklarını Korumak ve Teşvik etmek” konulu panele EMİSCO Başkanı Dr. Doudou Diene, AP Milletvekili Sajjid Karim, Avrupa Konseyi USTK Konferansı Başkanı ve Kuzey/Güney Merkezi Başkan Yardımcısı Jean Marie Heydt, Lancaster Üniversitesi Modern Tarih Profesörü Aristotle Kallis gibi önemli isimler katıldı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi eski Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ise beklentinin aksine panele katılamadı. Paneldeki konuşmacılar Avrupa’da ayrımcılığın ve ırkçılığın arttığı noktasında hemfikir olurken, özellikle bazı ülkelerde artan aşırı sağ söylemlerin vatandaşları etkilediğini belirttiler. Norveç’te yaşanan Breivik olayının aşırı sağ söylemlerden kaynaklanan olumsuz sonuçlardan biri olduğu belirtildi. Konuşmacıların birleştiği nokta ise, ayrımcılığın ve ırkçılığın daha fazla artmaması için ülke hükümetlerinin adım atması gerektiği oldu.

"AVRUPA DOĞUM SANCISI ÇEKİYOR"

Avrupa’da bir kriz olduğunu ancak bu krizin ekonomik anlamda değil, yaşanan bir değerler değişiminden kaynaklandığını belirten EMİSCO Başkanı Dr. Doudou Diene, Avrupa’nın tek uluslu bir yapıda yaşamaya alıştığını ve şu anda değişik kültürlerin yaşadığı bir topluma geçişin sancısının yaşandığını ifade etti. Doudou Diene, “Avrupa bir mutasyon yaşamaktadır. Bir kimlik bunalımı yaşanıyor. Avrupa değişik kültürlerin yaşadığı bir kimlikle çatışıyor.” diyerek bunu şiddetli bir doğum sancısına benzetti. Norveç’teki Breivik olayının bu doğumun en sancılı dönemi olduğunu ifade etti. Bu süreçte Müslümanların başta ayrımcılık olmak üzere olumsuz durumlarla karşılaştığını ifade eden Diene, ‘‘Bu sorunları aşmanın iki yolu var. Birincisi siyasi, diğeri ise hukukidir. Müslümanlara ve diğer azınlıklara karşı ayrımcılığa hükümetin karşı durması gerekiyor. Bu alanda Avrupa hükümetleri adımlar atmalı. Diğeri ise kanunlarda da adli düzeyde girişimlerde bulunarak ayrımcılıkları azaltabiliriz.” dedi. Doudou son olarak bütün dinlerin ortak söyleminin birbirlerine saygı göstermek olduğunu hatırlatarak, değişim sürecinin bütün toplumları kapsadığını ifade etti.

"AŞIRI MİLLİYETÇİ MESAJLAR İNSANLARI BİRBİRİNE DÜŞÜRÜYOR"

Programa ev sahipliği yapan AP’nin İngiltere Milletvekili Sajjad Karim iste son 10 yılda kendi ülkesi İngiltere’de de olmak üzere Avrupa genelinde sıkıntılar yaşandığını aktardı. İnsanların geleceğe karşı kuşkuyla baktığını, bunun sebebinin de değişik uçların arasında uçurumların oluşmasına bağladı. Karim, insanların düşünceleri arasındaki uçurumun sebebini ise ortaya atılan aşırı milliyetçi fikirlerden kaynaklandığını söyledi. Sajjid Karim, “Ortaya çok fazla şekilde aşırı ulusalcı mesajlar atılıyor. Bu söylemler ayrımcı ve ırkçı söylemlere dönüşüyor. Sonrasında haklar arasında güvensizlikler ortaya çıkıyor. Sonrasında bunlar insanların davranışlarına yansıyor. Norveç’teki katliam bu gerilimin patlamasının sonucudur.” diyerek aşırı sağ politikası benimseyen yönetimleri suçladı.

Avrupa Konseyi USTK Konferansı Başkanı ve Kuzey/Güney Merkezi Başkan Yardımcısı Jean Marie Heydt ise yaptığı kısa konuşmada içerisinde farklı camiaları bulundurabilecek bir Avrupa düşlediklerini ve alanda somut adımlar atıldığını aktardı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER