ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:06

Avrupa Parlamentosu'nun Balkanlar heyeti, Karadağ'da


Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Balkanlar Heyeti Başkanı Eduard Kukan, "Karadağ, genç bir ülke olmasına rağmen, AB müzakereleri sürecinde önemli yol katetti. Bundan sonra da süreçte başarılı olmalıdır" dedi.

Resmi ziyaret için dün Karadağ'a gelen AP'nin Balkanlar heyeti temsilcileri, başkent Podgoritsa'da çeşitli temaslarda bulundu. Karadağ Meclisi'nde, Karadağ-AB İstikrar ve Ortaklık Konseyi'nin altıncı toplantısının ortak başkanlığını yapan Karadağ Meclisi Başkanı Ranko Krivokapiç ile AP Balkanlar Heyeti Başkanı Eduard Kukan, basın toplantısı düzenledi.

Meclis Başkanı Krivokapiç, yapılan toplantıda, bölgeyi ve ülkeyi ilgilendiren "sıcak" konuların da ele alındığını söyledi. Avrupa parlamentosu üyelerinden bir çok ders almalarının yanı sıra, aralarında bir dostluk atmosferi bulunduğunu da ifade eden Krivokapiç, bunun Karadağ için AB yolunda ek güç verdiğini ifade etti.

AB'ye Temmuz ayında katılacak olan Hırvatistan'ın yanı sıra, bölge ülkelerinden Karadağ'ın AB ile müzakere sürecinin bulunduğunu hatırlatan AP Balkanlar heyeti Başkanı Kukan, "Karadağ, genç bir ülke olarak şu ana kadar AB müzakereleri sürecinde önemli yol katetti. Bundan sonra da müzakere süreci başarılı olmalıdır. Ülkenin en büyük sorumluluğu süreci tamamlamaktır" diye konuştu.

AP'nin Balkanlar heyeti temsilcileri, Karadağ'daki temasları kapsamında dün, Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, Başbakan Milo Cukanoviç, Karadağ Başbakan Yardımcısı Duşko Markoviç ile Dışişleri ve AB Bakanı İgor Lukşiç ile de bir araya gelmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER