ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 22:06

Avrupa Konseyi’nden ‘Türkiye ters yöne gidiyor’ tepkisi


Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin İnsan Hakları Komiseri Nils Muižnieks, dün gece kabul eden internet yasasının, ülkede mevcut internet kısıtlamalarını sertleştireceği ve ifade özgürlüğü kanallarının daha da daraltacağını belirtti.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Nils Muižnieks, “İnternet sitelerine ulaşımı engellemek için zemini ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın yetkilerini artırarak; internette ifade özgürlüğü ile ilgili önceki tavsiyelerimizi tam zıddı yönünde hareket ediyorlar. Bu durum, Avrupa’nın ifade ve basın özgürlüğü, kişisel verilerin korunması insan hakları standartlarına uyum anlamında ve bu hakların ihlal edilmesi durumunda kanun yoluna etkin olarak başvurulması konusunda yeni endişelere yol açıyor. Düzenlemelerin parlamentodan telaşla ve şeffaflıktan uzak şekilde; temel paydaşlarla anlamlı bir istişare yapılmadan geçirilmesi de üzüntü verici.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi’nin İnsan Hakları Komiseri Nils Muižnieks, Türk yetkililere bu yasayı yeniden gözden geçirmeleri ve internette ifade özgürlüğünü daha da kısıtlayan değil, güçlendiren şekilde değiştirmeye çağırdı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER